in ,

Eurosuz Dolan Türkiye Sahilleri

Malum artan kurlardan dolayı artık uygun tatiller bulmak biraz zorlaştı özellikle yurtdışını tercih etmekten biraz kaçınır olduk. Ama neysekiii cağnıım ülkemde tatil yapmak için (uygun fiyatlı) bir sürü alternatif var. Bu yazımda farklı yerleri tek tek anlatıciğim, bölüm bölüm de ayırdığım için ilgilenmediğiniz yeri hemencecik geçebilirsiniz.

İlk olarak bu yaz benim de en çok bayıldığım ve gerçekten resimlerde görüldüğü gibi olan cam gibi denize sahip Kaputaş plajı. Kaş merkeze arabayla 20 dakika kadar sürüyor. Başta şunu belirtmek isterim eğer kalabalık yerleri sevmiyorsanız bu plajda maksimum 3 saat dayanabilirsiniz. Çünkü gerçekten çok kalabalık ve yol boyunca park yeri bulamama gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz aynı şekilde şezlong derdiniz de olabilir eğer yanınızda sandalye vb. şeyler yoksa. Yer bulmak istiyorsanız sabahtan en geç 10’a kadar mutlaka orda olun. Plaja inmek için sizi 150 küsür basamaktan oluşan bir merdiven bekliyor olacak bunu da atlamamakta yarar var 🙂 bizden herhangi bir şezlong ücreti talep edilmedi bu arada. Bazı sitelerden ücret alındığını okudum ama şahsen biz böyle bir şeyle karşılaşmadık. Kafeteryası uygun fiyatlı, giyinme ve duş yerleri mevcut. Soğuk su seviyorsanız; o duştaki suyun soğukluğundan sonra bi daha düşünebilirsiniz 🙂

Plaj kısmı geçmiş yıllarda minik taşlarla doldurulduğundan aslında doğal oluşum değil. Bu yüzden de deniz kıyıdan itibaren birden derinleşmeye başlıyor. Boyunuz 1.80’den fazlaysa belki kurtarırsınız kenar kısımdan. Bunların haricinde deniz çok dalgalı, çok çok dikkatli olun ben şahsen yıllık tüm tuz ihtiyacımı o yediğim dalgalar sayesinde 5 dakikada karşıladım. Boğulma olayına biraz yatkın bir deniz.

Eğer üç saatinizi burada geçirip başka yerlere gitmek isterseniz Kaputaş’ın daha da ilerisinde Kaş-Kalkan’ı geçtikten sonra Patara kum tepelerini( teletabii yazasım gelmedi değil) ve plajını ziyaret edebilirsiniz. Arabayla yaklaşık 1-1,5 saat sürüyor. Müze kartınız yoksa 10 veya 20 TL gibi bir giriş ücreti var. Burası aslında caretta carettaların yuvalarından oluşuyor. Onun için yerlere çöp atmamaya burada ultra özen gösterelim. Şezlonglar mevcut. İçeride ayrı bir ücret alımı yok. Duş ve kafeterya mevcut. Denizi ilk başta fazla sığ ama o dalgaların etkisiyle birden çarpılmışa dönüyorsunuz, yalan yok… çok fazla dayak yiyebilirsiniz hazırlıklı olun. Onun dışında ekstrem bir aktivite yok. Hazır bu kadar yol gelmişken Fethiye-Saklıkent kanyona da geçin 🙂 .

Bu iki popi yere gitmek için biz Kaş’ta kalmayı tercih ettik. Şahsen kaş benim Türkiye’de en çok sevdiğim yerlerdendir. Daha sessiz sakin, yapılacak aktivite çok, uygun fiyatlı otel seçenekleri de bir o kadar fazla. Geçen sefer gittiğimde aquarius adlı Çukurbağ yarımadasında bir otelde kalmıştım. Çukurbağ yarımadasından merkeze gitmek istiyorsanız ve arabanız yoksa merkeze sürekli minibüs sirkülasyonu var. Yarımadadaki otellerin kayalıklar üzerine kurulu kendilerine ait plajları var. Manzaraları da gerçekten müthiş. Ama siz eğer daha uygun bir otel isterseniz merkezde de olmak isterseniz, yarım pansiyonlu Uğur Otel’de kalabilirsiniz. Bayram ve diğer tatiller hariç normal odalar gecelik 100 TL’den başlıyor. Birkaç tane beach tarzında işletmeler bulunuyor. Minimum 20 TL veya daha fazla bir ücret karşılığında harcama yapmanız istiyor.

Kaş’a gelmişken tekne turu yapmamak olmaz. Gerçekten tüm koylar mükemmel. Kekova turuna mutlaka çıkın. Eğer olurda sahilde tüm teknelerin dolu olduğu ana denk gelirseniz, kaş çarşının içinde (meşhur bayırlı yol) birçok seyahat acentaları bulunmakta. Onlarda mutlaka yer oluyor. Aynı şekilde Saklıkent’e gitme seçeneği de dahil bir sürü seçenekleri var. Meis adası vs. Kekova turunda Kale Köy adında bir yere uğruyorsunuz. Müthiş dondurmalar ve minnoş köylü teyzelerin elişlerini bulabilirsiniz.

Devamında da batık kente uğrayıp 6 saatlik turu tamamlıyorsunuz. Tur ücretleri de 70- 100 TL arasında değişmektedir.

Bunların dışında Kaş çarşıyı gezin, birçok takıcı standı veya elişleri stantları bulunuyor. Çoğu diğer tatil yerlerine göre çook çook uygunlar. Bu yaz 10 kızdan 11’inde olan deniz kabuklu kolyeler 5 TL, en basit örneği.

Yemek konusuna gelirsek, uygun fiyatlı yemekler de bulabilirsiniz ama genel olarak bi tık pahalı diyebiliriz. Alaçatı ile kıyaslarsanız çok ucuz tabiki de; bir limonata 30 TL değil en azından 🙂

Genelde meyhane tarzında mekanlar bulunmakta. Çok seçenek var ve önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Son olarak hediyelik eşya için minik caretta carretta peluşlardan sevdiklerinize hediye edebilirsiniz 🙂

Ne düşünüyorsun ?

-1 puan
Artı oy Eksi oy

2 Yorumlar

Yorum yaz

Bir cevap yazın

En Çok Da Ölüyor Gibi

Soru(n)lar