in ,

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? Kitabından Sözler ve Tavsiyeler

*İyi bir yaşam için,sigara içiyorsanız bırakın, içki içiyorsanız çok azaltın.Yağlı yemeklerden tümden vazgeçin.Bir de muhakkak okuyun,hikaye ve romanın dinlendiren ve hafızayı açan gücünü ihmal etmeyin.En önemli şey hafızadır.

*Bugünkü aklım olsa hem Doğu’yu hem Batı’yı öğreten bir üniversitede okur,sonra da İtalya ve İran’da uzunca araştırmalar yapardım.

*Kimsenin sizi bulmasını beklemeyin;nitelikli insanları siz arayın!Ben insanları arar bulurum.İyi hocalardan eğitim almak için bizzat çok uğraşmışımdır.Neticede kimse gelip beni keşfetmedi.Kimsenin gelecek hali de yoktu!

*Esas olan 25’ine kadar öğrendiklerinizdir.O yaşa dek okuduğunuz kitaplar,seyrettiğiniz filmler,gördükleriniz hayatınız boyunca sizinle kalır.Belli yaşlardan sonra öğrendiklerinizi aynı hızla unutuyorsanız.

*Bunca yıldan,bunca tavsiyeden çıkardığım kanaat şudur:Özel hayatınızla ilgili kimseyi dinlemeyeceksiniz!Anneniz babanız dahil.

*Tavsiyeleri işe değil,kişiye bakan insanlardan almalısınız.Bu tipte insanlar sizin kim olduğunuza,nasıl bir birikimle geldiğinize,neye ihtiyaç duyduğunuza bakar.Yoksa ezbere tavsiye vermek çok kolaydır.

*Yeni ve farklı ilişkiler kurmaya çalışın.Özellikle okulun dışında;emek isteyen,girişkenlik gerektiren ilişkiler kurduğunuzda,ummadığınız farklı dünyalara girersiniz.Görgünüz artar,bilginiz genişler,bakışınız derinleşir.

*Bir dil sadece gramer kitaplarıyla öğrenilmez.Farklı kaynaklar kullanmayı da bileceksiniz.Örneğin Batı dillerini öğrenmek için İncil faydalıdır.O dili konuşan çocuklar için yazılmış tarih kitaplarıyla,birtakım hatıratlar da çok işe yarar.

*Becerilerinize gerçekten uyan mesleği seçiniz.Kendi kapasitenizin altında çalışmayın;kendinize bol ya da dar gelen bir gömleği giymekten kaçının.

*İyi İnsanların Özellikleri kuşaktan kuşağa geçiyor.Bunun için her şeyden evvel,bir ilişki içindeki insanların birbirini çok sevmesi lazım.Çok nadir rastlanan bazı ilişkilerde bu müthiş sevginin yanında zekanın varlığı da dikkat çeker.

*Çocuğunuzu,sadece kendisi olduğu,çocuğunuz olduğu için sevin.Bizdeki büyük yanılgılardan biri,insanlarımızın kendi başaramadıkları şeyleri çocuklarından beklemesidir.Bunu yapmayın,çocuklarınıza kendi yükünüzü yüklemeyin.

*Kendinizi geliştirmek istiyorsanız,işinizle gücünüzle ilgili olmayan konularla da ilgileneceksiniz.Mühendis de olsanız örneğin,coğrafyayla tarihle uğraşacaksınız,müzikten anlayacaksınız,dans edeceksiniz.Milletin halini dert edineceksiniz.

Ne düşünüyorsun ?

12 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Engin Geçtan’dan İnsan Olmak

Unuttular