in

Benim Eşsiz Öğretmenim

Hepimiz hayatımızın bir noktasında öğrenci olduk ve hepimizin çok fazla öğretmeni oldu. Bazıları düşününce aklımıza bile gelmez, bazıları ise gerçekten hiçbir zaman unutulmaz. Peki ama bir öğretmeni öğrencisinin kalbinde ölümsüz yapan şeyler nelerdir? ya da birini eşsiz bir öğretmen yapan nitelikler nelerdir? Benim bakış açımın katkılarıyla farklı/iyi bir öğretmen nasıl olur incelemeye başlayalım o halde.

Bana göre birinci fark yaratan özellik bir öğretmenin öğrencilerine uygun “öğretim stratejilerine” hakim olmasıdır. Biliyoruz ki üniversitelerde her bir öğretmen öğretim stratejilerini öğrenip o şekilde göreve başlamaktadır. Fakat bu bilgiler yalnız başına yeterli olabilir mi? Benim cevabımı soracak olursanız tabii ki yeterli olmayacaktır, çünkü bu stratejileri uygulayabilmek için öğretmenin kendi öğrencisini tanıyıp ona göre bu yola baş koyması gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış reçete kullanan bir hastadan farkı kalmaz öğrencilerin. Fakat ortak olarak şunları söyleyebilirim ki hangi strateji kullanılırsa kullanılsın, stratejiler öğrenciyi eleştirel olarak keşfetmeye, düşünmeye ve yaratıcılığa teşvik etmelidir. Bunlar da öğrencinin kalbinde, öğretmenin sonsuza kadar yer almasını sağlayacaktır.

En önemli ikinci özelliğe gelecek olursam, o da “sınıf yönetimi becerisi” olacaktır. Etkili bir öğretmenin önemli bir özelliği, sınıfı bir bütün olarak düşünmeleridir. Sınıfı bir bütün olarak düşünme olayını grup ödevlerinde, projelerde iyi bir organizasyon becerileriyle sağlayabilir. Bu organizasyon içinde grupları ve grup içindeki öğrencilerin rollerini iyi bir şekilde belirleme, kargaşayı önlemek adına bazı kurallar oluşturma ve bunları dile getirme eklenebilir.

Bu yazıma ekleyeceğim son yaratıcı öğretmen özelliği ise öğrenciyi “değerlendirme becerisidir”. Etkili bir öğretmen her öğrencinin öğrenme düzeyinin farkındadır. Bunu bulmak için de farklı değerlendirme araçlarını nasıl kullanacağını bilir, böylece öğrencilerinin güçlü ve zayıf yönlerini öğrenir. Bu değerlendirmeler sayesinde de öğretmen öğrencisinin gözünde hep bir adım önde olur, çünkü o derse karşı gösterdiği emeğin boşa gitmediğini güven içinde değerlendirilerek anlamış olur.

Yazımı sonlandırmaya yaklaşmışken şunu da belirtmek isterim ki daha onlarca nitelik eklenebilir ve bunlar da bize aslında iyi bir öğretmen olmanın sandığımızdan da çok zor olduğunu göstermektedir. Öğretmen, öğrencinin eğitiminde çok büyük bir etkiye sahiptir ve öğretmenin tutumu da en az bilgi ve beceri kadar önemlidir. Öğretmenin sadece alanında uzman olması yetmemelidir kendisine, aynı zamanda bir kalbe dokumanın nasıl olması gerektiğinin de farkında olmalıdır. Ancak o zaman, kalplerde eşsiz yeri olan, gönüllerin öğretmeni olmayı başarabilir.

Ne düşünüyorsun ?

3 puan
Artı oy Eksi oy

Hikayeler – Nazım Hikmet Ran