in

İkinci Cihan (2013)

16 aralık 1965 doğumlu birsen tezer’in müzik kariyerine başlangıcı ve ilerleyişi sırasında tanışıp, çalışma fırsatı yakaladığı insanlar cidden kıskanılası.

ortaokul yıllarında başladığı müzik macerasının hemen başlarında, (1982) “milliyet liselerarası müzik yarışması”nda dereceler alarak ilk parlamalaranı yapmış, ’84 yılında istanbul teknik üniversitesi-devlet konservatuarı türk musikisi’ne başlamıştır.

o yıllarda erol deran’dan (enstürman virtüözü, şanslı olduğunun ilk kanıtı.) kanun dersleri alan birsen tezer, mezuniyetinin ardından 90’lı yılların başında profesyonel müzik kariyerinin ilk adımlarını atmıştır.

kariyerine bireysel başlayan sanatçı, çok geçemden arkasına bir grup toplamış ve istanbul’un çeşitli mekanlarına çıkarak, adından iyice söz ettirmeye başlamıştır.

1998’de bülent ortaçgil ile düet yapan (şarkının ismi “kimseye anlatmadım” meraklısına duyurulur.) birsen tezer, yine o tarihlerde ilhan şeşen, gürol ağırbaş gibi isimlerle işbirliği yapmıştır.

2009’da “cihan” isimli ilk stüdyo albümünü yayınlamış, 2013’te ise “ikinci cihan”ı müzik alemine bırakıvermiştir. iyi ki de yapmış bu hareketi, bakalım neler varmış bu ikinci cihan’da.

dokuz şarkılık bu albüm bizlere umutsuzluk, aşk ve yalnızlığa özel bir bakış açısı sağlıyor.

albümün açılış parçası “nefes” yoğun türk müziği ezgilerini caz tonlarıyla harmanlıyor. albümün geri kalanında da bu tarzı yakalamak mümkün. birsen tezer’in sesi ve yorumlamasını ise ayrı bir başlıkta yazmak lazım, o derece güzel.

kaç kişi bilir şu yazıyı okuyanlardan bilemem ama bu değerli sanatçımızı dinlerken aklıma hep nükhet ruacan gelir. birsen tezer de zaten ilham kaynağı olarak kendisini gösteriyor.

albümde kendisi için diğerlerinden farklı olan bir şarkı var mı diye sorulduğunda ise “kuş masalı” diyor birsen tezer.

ikinci cihan’daki kişisel favorim ise “kusura bakma”. bir göz atın bence, hoşunuza gidecek. keyifli dinlemeler.

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

00.21

Kalmak irade