in

Hindsight (2008)

ilk cümlemden uyarıyorum! bu albümün her şarkısı, her dinleyişinizde, farklı bir yerinizden büyükçe parçalar koparacak. dinlemesi oldukça cesur işi.

biraz iddialı, biraz da korkutarak girdim yazıya fakat bu başyapıta dair ne söylense az. “hindsight”, “önemi olay gerçekleştikten sonra anlaşılan” mansına geliyor lakin bu albümün önemi on senedir anlaşılmadı.

anathema, karamsarlığın diğer adı. bu grupla yollarınız daha evvel kesişmedi ise henüz mutsuzluğu tam olarak tatmamışsınız demektir.

grup, 1990’da ingiltere/liverpool’da kurulduğunda ismi “pagan angel”dı. yapmak istedikleri müzik türü de mevcut olandan çok farklıydı. dört kişi olarak başladıkları bu macera şu anda altı kişi olarak devam ediyor.

albüm, özetle “anathema’nın jiletlik şarkılarının akustik versiyonlarının stüdyo kaydına alınmış hali”. evet, bütün mevzu bu.

özel mi özel dokuz parçanın yanına bir de bu albüme özel yepyeni bir parça yazmışlar (unchained [tales of unexpected]).

on parçalık bu albümü, bu yazıyı okumadan veya anathema’yı bilmeden dinleseniz, normal bir albüm olduğunu düşünürsünüz ama işler öyle değil. iki paragraf yukarıda da belirtmiş bulunduğum üzere bu albüm, akustik bir albüm.

şarkıların kimi tamamen akustik iken kimisi ise yarı-akustik olarak değerlendirilebiliyor. enstürman çeşitliliği çok zengin olan bu albüm belirttiğim üzere bazen akustiklikten taşıveriyor.

52 dakikalık bu zevk veren acı boyunca hayalden hayale atlıyorsunuz, daha evvelinde aklınıza gelmeyen düşünceler çıkıveriyor ortaya. kendinizi mutlu hissediyorsunuz, kapılıveriyorsunuz fakat öyle bir an geliyor ki, sadece bir nota ile tüm gerçekliğe tokat yemiş gibi dönüyorsunuz. toplanması da zahmetli oluyor.

kişisel favorim ise albümün açılış parçası, ilk yumruk, dakika bir golü “fragile dreams”.

progresif-rock’ın babası anathema’dan, her halükarda mutsuz edecek, mutsuz ederken de çok büyük keyif verecek bu albümü herkese şiddetle öneriyorum. cesurlara keyifli dinlemeler.

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

2 Yorumlar

Yorum yaz

Bir cevap yazın

00.22

Merhamet