in

Can’t Slow Down (1983)

lionel richie, alabama’nın yanık sesli çocuğu. günümüz türdeşlerinin örnek aldığı insanların başında yer almakta. soul türünün mihenk taşlarından.

20 haziran 1948’de dünyaya gelen lionel richie, gençlik yıllarında “the commodores” isimli bir grupta saksafonculuk ve vokalistlik yaparak müzik kariyerine başladı. ’82 yılında ilk solo albümü olan “lionel richie”yi, 1983’te de incelemeye çalışacağımız “can’t slow down”ı piyasaya sürdü. 20 milyon kopya satan bu albüm iki adette grammy ödülüne layık görüldü. şimdi biz de albümü mercek altına alalım.

yağmurlu havaların ardından ortaya çıkan beton kokusu gibi bir albüm “can’t slow down”. 1983 ekiminin 11.gününde piyasaya sürülen bu albüm, yalnızca sekiz parçadan oluşmakta. soul/r&b türüne oturtabileceğimiz albümün -albümle aynı adı taşıyan- açılış parçası “can’t slow down” içinizdeki bir takım duyguları hareketlendirecek ve albümün geri kalanı boyunca duygu derinliği yüksek dakikalar yaşatacak. her şarkıda kişinin başka bir yanıyla yüz yüze gelmesine vesile olduğu için diğer parçaların sürprizini bozmak istemiyorum.

bestelerin tamamı sanatçının kendisine ait olmakla birlikte bulunan harmonikler, çok sesli vokaller, yormayan tonlar, sözler ve kanımca en önemli olan şarkının duygusunu hissettirerek ustalığını konuşturmuş lionel (abi?).

albümün çıktığı dönemde büyük çoğunluk tarafından iki parça çok tutuldu. “all night long” ve “hello”. iki şarkının da benim için yeri bambaşka olmasına rağmen kişisel favorim albümün kapanış parçası “hello”.

istemsiz olarak 40 dakika boyunca duygularınızın gözünüzün önünde canlanacağının garantisini veriyorum. keyifli dinlemeler.

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Neden The Matrix ?

Rome-Bir Dizi İncelemesi