in

Bir yabancıya mektup

Merhaba,

Gök gürültülü, şimşekli, yağmurlu ve rüzgarlı bir Ankara okyanusundan yazıyorum sana. Arka fonda piyano, keman, çello harmonisi. Okyanusta bir atlıkarıncadayım. Işıklar dönüyor, dünya dönüyor tüm balıklar, tüm evren oyuncak atların üstünde dönüyorlar. Hepimiz aynı noktadayız, sadece dönüyoruz ama meziyet de bu değil mi zaten? Tüm dünyanın normalleri üzerine kendi anomalini koymak.

Ben de Ankara’ya büyük bir okyanus koydum. Anıtkabir en görkemli adası bu uçsuz bucaksız okyanusun, bir de atlıkarınca. Piyano çalan bir adam var ağzından sigarası düşmeyen, kısacık saçları olan bir çellocu ve turuncu saçlı bir akordeoncu. Tüm okyanus onların müzikleriyle yankılanıyor. Hepimiz atlıkarıncadayız. Nasıl tüm fikirler dönüyorsa aklımızda, işte öyle dönüyoruz. Kimileri ekleniyor dönenler kervanına, kimileri ayrılıyor. Ayrılanları filikalarla uğurluyoruz. Dönmeye devam ediyoruz. Müzik devam ediyor. Duyuyor musun? Atlıkarıncanın şarkısını duyuyor musun? Tüm o insanları? Otostop çektiklerimiz, çekmediklerimiz? Dönme dolapta olduklarının farkında olanlar ve olmayanlar? Hepsinin şarkılarını duyuyor musun sen de? Keşfedecek ne kadar çok ses, ne kadar çok nota, ne kadar çok akor var.

Şimşek çakıyor. Kapkaranlık olan gök bir an içini açıyor bizlere. Sakladığı aydınlığı görüyor musun sen de? Yağmur göğün gözyaşları gelir bana. Uzun süredir dolmuş da biri dokunmuş gibi ağlıyor bu akşam. Bence Thyphon ile Uranos kavga etmiş. Thyphon esip gürlerken Uranos dayanamayıp ağlamış. Eris’in parmağı varsa şaşırmam. Zeus’un karşısına alıp konuşması lazım böyle olmaz. Poseidon mutludur ama Ankara okyanusu kurumaz en azından.

Atlıkarınca dönüyor, gemiler yanaşıyor, filikalar kalkıyor, yine gemiler geliyor ve atlıkarınca döngüsüne devam ediyor. Zeus ve tüm tanrılar köşelerine çekilmiş planlar yapıyor. Piyanistin parmakları piyanonun tuşlarında, çello ve akordeon en temel partnerleri. Bense bir izleyici, bir oyuncu ve bir yazıcı olarak aralarındayım. Peki sen? Sen nerdesin? Ve söylesene yabancı sen hangi hikâyedeki hangi kahramansın?

Ne düşünüyorsun ?

1 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Gece Bekçisi

Ruhumun Derisi