in ,

Bir Başucu Kitabı; Ev Yapımı Sihirli Değnek

Merhaba sizlere çok güzel bir kitap ile geldim.

Şermin Yaşar’ı duymuşuzdur. Bende bu yazarımızın kalemini çok merak ediyordum. Nereden geldi bu merak bana?

Falanca bir hesabın falanca bir sahibi bu kitabı okumuştu ve çok da övmüştü. Ve ben de bu kitabî merak etmeye başladım.

Kitap elimde olmadığından mecburen e-kitap olarak okudum. Sorun oldu mu, asla 👍. Nereden okuduğumu merak ediyorsanız hemen izah ediyorum. Play Store’da olan E Kitap Oku uygulamasından okudum. Yalnız şöyle üzücü bir haber vereyim Apple Store da bu uygulamayı bulamazsınız ☹.

Öncelikle bu kitap tam bir başucu kitabı niteliğindeydi. Dersiniz başucu kitabı ne? Başucu kitabı; ara ara açıp okuduğunuz kitaplardır. Başucu kitabı arıyorsanız kesinlikle bu kitabı tavsiye ederim.

Şermin Yaşar’ın kalemini okumadıysanız bu kitapla okuyabilirsiniz. Ben bu kitap ile başladım.

Yazar çok güzel konulara değinmişti. Örneğin insanların küçük şeylerden mutlu olabileceğini,insanların önündeki güzellikleri görmemesi, hediye veren değil hediye alan taraf olma istemesi vb konulara değinmişti.

Kitapta en sevdiğim alıntılardan biri ” Oysa insan kökünden kurtulup, ne olduğunu,kim olduğunu unutup var olmaya çalışmaya ne meraklı…” Bu alıntı üzerinde saatlerce konuşabilirim.

Illa ki siz de görmüşsünüzdür.Hatta her gün görmeye de devam ediyorsunuzdur. Birçok insan hep yabancı ülkelere özeniyor, onların yemeklerini merak ediyor,onların kültürdür almak istiyor. Elbette bir kültürü merak edebilirsin Mesela ben Tayvan, Çin gibi ülkelerin kültürlerini merak ediyorum. Benim merağım iyi bir şey ama bazı insanlar o kadar çok abartıyor ki. Sırf Kore şarkılarının seviyor diye orada eğitim görmek istiyor, orada yaşamak istiyor, onların kültürlerini benimsemek, kendi kökünden kurtulup o kültüre bağlı olmak istiyor. Bu çok ama çok saçma bir şey. Bu durum insanın anne babasının seçememesi gibi bir şey. Her neyse daha uzatmak istemiyorum.

Dediğim gibi bu kitabın üzerinde saatlerce konuşabilirim. Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Gözüm kapalı sizlere öneriyorum.

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Harpsız Kral

Derde Deva Randevu’dan 25 Alıntı