in

Bir Kadın Manifestosu

Bu bir baş kaldırı aslında. Bu kadınlara yapılanların dile getirilişi. Ezilmişliğin, hor görülmüşlüğün , dövülmüşlüğün ve öldürülmüşlüğün yankısıdır esasında . Sebebi her ne olursa olsun bir canın, bir kadının, bir çocuğun katli caiz değildir. Bunun için vardır insan hakları diyeceğim ama insan haklarının sosyolojideki anlam karşılığı nedir tam olarak bilinmemektedir. İnsan hakları diyoruz ama ne manaya geldiğini bilmeden mevzu bahis oluyor dillere. Kadınlara insan muamelesi yapmayanlara seslendigimiz gibi kadınların kendileri de benliklerine saygı duymalı . Psikolojide de bu böyledir sen kendine ne kadar değer verirsen karşındaki de sana o eş değerde değer verir.

En basitinden annelerin oğullarına kız alıp vermesi olayı… Zamanında kendisine yaptıkları saygısızlığı şimdi bir anne olarak evinin kapısını açacağı o kıza da bir eşya muamelesi yapıyor kendisi . Önce biz kadınlar her şeyin farkına varıp irademizi yüceltmeliyiz ki irademizin üzerine kimse kendi iradesi ile istibdat kuramasın. Şimdi kadınları katleden erkekleri suçluyoruz ama onları yetiştiren de bir kadındı. Kadınlara hak ettikleri vizyonu vermek icin misyonu yenilemek icap eder. Yani kadınların kendilerine yükledikleri anlamı, kendilerine basılan kalıbın şeklini bozmak başka bir deyişle zihniyet değişimi yapmak gerek. Çünkü kadınlarımızı yine biz kadınlar kurtaracağız.

Toplumda kadınlara yönelik uygulanan diğer bir anlayışsızlık ise gelinlik üzerine bağlanan kırmızı kuşaktır. Kadınların bekâretini , mahremini sembolik olarak ifade eden o edepsiz kuşak. Bu nasıl bir düşünce tarzıdır böyle . O kızın eline bir zil verip ‘ ben bakireyim’diye bağırmasi ile o kırmızı bez parçasını bağlamasını aynı kefeye koymsak bu kadar olur. Gelenek görenek adı altında kadınları değersiz  gösteren bir düşüncenin doğruluğunu kimse iddia etmemeli.

Namusa, edebe, ahlaka önem verdiğimiz o kadar  belli oluyor ki o kızın bakire olduğunu ve mahremiyetini cümle âleme gösteriyoruz. Bu gelenek değil , bu ezilmişliğin sendromu. O mahremiyeti bilmesi gereken insanlar arasına ailesini ve evleneceği insanı katmakta bir sakınca yoktur lakin beline bir bez parçası bağlayıp insan içine çıkarıp bakireliğini ispatlamak kadar aciz bir o kadar da edepsiz bir görüş olamaz . Hiç kimse  kimsenin namusunu sorgulayamaz . Biz kadınlar kendi ayaklarımız üzerinde duralım ki iki paralık zihniyetlerin esiri olmayalım.

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Gün Doğumu

İlk ve Son