in

Sessizliğin En Şiddetli Hali : Ensest

Aile içi cinsel istismar, yakın akrabalar arasında yaşanan cinsel ilişki, birinci dereceden akrabaların yaşadığı cinsel birliktelik gibi birçok tanımı olan ensest kavramını ele almak istedim bu yazımda.

Ensest sadece Türkiye’nin değil dünyanın birçok yerinde yaygın olarak görülen, genelde baba-kız, anne-oğul ya da üvey bireyler arasında gerçekleşen cinsel istismar suçudur. Sefa Saygılı ve Sinem Görenli’nin yazdığı “Aynı Ailede Görülen Çoklu Ensest” isimli makalede “296 ensest olgusunun incelendiği bir çalışmada 70 olguda öz baba, 87 olguda öz akraba, 73 olguda ise üvey akraba”nın saldırgan rolünde olduğu söyleniyor. Zihinsel engelli bireylere cinsel istismar uygulanma yüzdesi ise %25 – %85 arasında değişim gösteriyor.

Türkiye’de ensest ilişki yasal olmamasına rağmen vakalar görmezden gelinmeyecek kadar fazla. Yapılan anket ve araştırmalar doğrultusunda Türkiye’de ensest %40 oranında yaygın. Bu da her on aileden dördünde cinsel istismar gerçekleştiği anlamına gelmekte. Bunların ne kadarı haberlere konu oluyor, dillendiriliyor ya da ne kadarına cezai yaptırım uygulanıyor, bilinmez fakat insanların yaşam kalitesinin ne kadar etkilendiği, çocukların hayata bakış açılarının ne kadar değiştiğini tahmin etmek çok zor değil.

Bu yazı için araştırma yaparken “Kayınpederinin elinden geçmeyen kadın var mıdır ?” gibi, “Burası müslüman ülke burada öyle şeyler olmaz.” gibi birçok cümle ve röportajla karşılaştım. Maalesef dünyada ensestin en yaygın olduğu ülkelerden biriyiz. Peki neden haberimiz yok ? Neden duyulmuyor ve sessizce kabulleniliyor, aileler neden gizliyor göz göre göre ? Bunun birçok sebebi olabilir. Ekonomik sıkıntı, ne yapacağını bilememe, aile büyüklerinden destek alamama korkusu, kabullenememe bunlardan bazıları. Peki sessiz kalınmasından kim zararlı çıkıyor ? İstismara maruz kalan birey ki genelde evdeki çocuklar oluyor bu kişilerde. Çocuk birçok kez aile büyüklerinin yanına giderek onlara kendisine taciz ya da tecavüz eden bireyi ne kadar sevdiklerini, ona ihtiyaçlarının olup olmadığını sorar. Aslında burada çocuk kişiye sürekli mesajlar verir ve anlaşılmak ister. Bunun yanında çocuklarda birden ortaya çıkan dikkatsizlik, ders başarısında düşme, okula gitmek istememe, uyurgezerlik, uykusuzluk, iştah azlığı, yaşından beklenmeyecek cinsel bilgi, depresif ruh hali de çocuğunuzun vücudunun size verdiği mesajlar olabilir.

Çocuğun psikolojisini kötü etkileyen ve bu süreçte gerçekleşen diğer bir hususta şikayetten sonraki adımlar. Çocuk birçok kez hem sözlü hemde fiziksel kontrole alınıyor, mahkemelere çağırılıyor. Bu da çocukta agresiflik ve özgüvensizlik problemlerini doğuruyor. Bir de o kadar süreçten ve kontrolden sonra delil yetersizliğinden yaptırım uygulanmıyor veyahut zaman aşımı gibi olay üzerinden uzun süre geçmesi kaynaklı yine mahkeme sonuçsuz bırakılıyor. Bu da ailede büyük bir travma yaratıyor.

Bir ailede ensestin görülme oranı eğitime bağlı olmamakla birlikte, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, kalabalık aile, boşanma ve ailelerin toplumdan izole olması, 6-8 yaşlarındaki bir kız çocuğu olmak, anne ya da babanın evde olmaması, ailede ensest hikayenin olması gibi sebeplerin fazlalığına göre  değişkenlik göstermektedir. Erken yaşlarda evlilik, yasadışı yumurta nakli de ensest sıklığını arttırmaktadır.

Yapılan ensest evlilik ya da ilişkilerden meydana gelen çocuklarda hem fizyolojik hem psikolojik bozukluklar görülmektedir. Türkiye’de ki bir vakada baba ve oğul, zihinsel engelli anne ve kız çocuğa uzun bir süre tecavüz etmiş ve bu ilişki sonunda anne ve 14 yaşındaki kız hamile kalmıştır. Doğacak iki çocukta da çok büyük oranda zihinsel engel görülmüştür.

Peki ensesti önlemek için neler yapılmalı ? Öncelikle sosyal mecralarda enseste özendiren birçok içerik paylaşılıyor. Yaş cinsiyet farketmeksizin herkesin erişimine de açık olarak yapılan bu paylaşımlar hem gençleri hem de yetişkin bireyleri olumsuz etkiliyor. Ayrıca ülkemizde bu konuda verilen cezalar daha doğrusu verilmeyen cezalar yetersiz, süreç çok uzun. Bu sürecin daha kısa olup caydırıcı cezalar verilmesi gerekiyor. İstismara uğrayan genç bireyler okuldaki öğretmenine, samimi gördüğü ve güvendiği insanlarla bu olayı anlatabilir. Bu yüzden öğretmenlerin bu konularda ne yapacağını bilmesi ve bilinçli olması oldukça önemli. Çocuklarda cinsel istismara uğrama yaygın olarak kızlarda 5.5 erkeklerde ise 6 yaşlarında görülüyor. Bu yüzden okul öncesi eğitimi, kreş eğitimi de ensesti önlemede çok büyük etkiye sahip.

Uzun bir yazı oldu, umarım bir kişinin dahi olsa bilinçlenmesine katkıda bulunabilmişimdir. Bu çok geniş ve iç acıtan bir konu. Asla göz ardı edilmemeli, çocukların bir de bu şekilde yok olmasına izin verilmemeli. Sessiz kalmayın, kalınmasına izin vermeyin. Hoşça kalın.

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Van Gogh Filmlerinin En Yenisi

Breaking Bad Devam Filminin Netflix’de Yayınlanacağı Kesinleşti