in

İcat

Kader değil kısmet tarafından oluşturuldu; meclisteki büyük Tanrılar Büyük Afet’e sebep oldular. Göğün emrettiğini kabul etmeleri için gece gündüz delil gösterdim ama nafile!  Kötülük Rüzgarı’nın geleceğini bilemedi diye şimdi acıyla ağlaşıyorlar.
Ölüm saçan fırtınanın batıda doğup yolunu doğuya çevireceğini kim öngörebilirdi ki diye inliyorlar şimdi Tanrılar. Kutsal şehirlerindeki Tanrılar, Kötülük Rüzgarıyolunu Sumer’e çevirince inanmaz gözlerle kalakaldılar. (Sümer Tabletleri- Tanrı Enki’nin Sözleri I. Tablet)

Unuttu insan her şeyi bir felaketin ertesinde. Silik düşlerden başka ne kaldı belleğimizde Adem ve Havvalardan. Hiç olmak için yaşar mı insan? Ama hiç oldu. Yok oldu efsaneler çağı. Anlatılanlar anlatanlar ve dinleyenlerle beraber gömülür çünkü. Geriye kalan sadece düşler.

Anlatırım size ama yetmez, konuşurum ama bitmez dedi bir ademoğlu ve mağara duvarlarını çizmeye yontmaya koyuldu. Resim yazıyı (hiyeroglifi) icat ettiğinden habersiz bu ademoğlu durmadan yazdı ve çizdi. Sümer’de, Asur’da, Çin’de Mezopotamya’nın sair yerlerinde taşı ve toprağı çentiklerle yontuklarla dillendirdi insan. O günden bu yana kaç çentik atıldı tarihe bilinmez ama o idüğü belirsiz ademoğlunun icadı insanlığın en büyük icadı oluverdi. Savaşlar başlatıp bitirdi ferman ferman, hüküm verdi, Tanrı buyurdu insan yazdı ve sakladı. Kaydetmeyi öğrendi insan. Sevincini, hüznünü, öfkesini, merhametini, aldığını, verdiğini yazdı,kayda geçsin!

Aklının sınırlarını zorladı insan yazıyla, evirip çevirip birkaç düzine sembollere dünyaları sığdırdı. Her mesleğin erbabı olduğu gibi yazı da kendi ustalarını yarattı. Nazım Hikmet’ler Yaşar Kemal’ler doğurdu yazı. Ataylar, Turgutlar Süreyalar, yazı doğurdu. Ölümsüzlüğün dolaylı bir yolunu keşfetti insan, kayda geçsin!

Bir çok ünlü düşünür ‘’bilim fen ve tekniğin gelişmesini iki şeye bağlı olduğunu söyler, bunlardan biri tekerlek, öteki yazıdır. Ne ilginçtir ikisini de hâlâ kullanır insan JTekerleği yuvarlayan insan  yazıyı da yuvarladı. Yuvarlayıp rakam yapıp matematiği yazdı. Yuvarlayıp nota yapıp müziği yazdı. Yazı tekerlek midir arkadaş nasıl yuvarlansın der gibisin J Yuvarlanır hem de bal gibi yuvarlanır, hatta yuvarlana yuvarlana geldiği noktaya geri döndü bugün. Bakınız görsel ;

Güldük eğlendik esnedik uyukladık sevgili okur, buraya kadar her şey güzel

Eeee?

Eeee si

Kalk ve yaz! İçinden geçen ya da geçmeyen, geçmiş veya gelecek, iyi ya da kötü her ne biliyorsan yaz ve çoğal ki kayda geçsin! Yaz ki buluşalım seninle. Herkesin hizmetine sunulmuş, insan elinden çıkmış eskimeyen tek icattır yazı. Yazarın, senin kulağına senin sesinle fısıldadığı bir iletişim biçimidir yazı.

Kulak verin, fısıltıları işitiyor musunuz?

Diyara nasıl da indi darbe; halkı Kötülük Rüzgarınateslim edildi, ahırları terkedildi, ağılları boşaldı. Şehirler nasıl da şamar yedi; Kötülük Rüzgarı’yla vurulmuş sakinleri ölü bedenler gibi üst üste yığıldı. Tarlalar nasıl da darmadağın; Kötülük Rüzgarı’nın dokunduğu bitkiler kupkuru kaldı. Nehirler nasıl da bela gördü; artık içlerinde hiç bir şey yüzmüyor, ışıldayan duru suları ağulandı. ( Tanrı Enki Konuşuyor- Sümer Tabletleri- 1. Tablet)

 

Ne düşünüyorsun ?

8 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Hayat kısa

Ha Yandı Ha Yanıcak