in ,

Sabahattin Ali’nin Duyguları: 8 Şiir, 8 Beste

Hayatımızın belki en azından bir döneminde bilinçli bir şekilde dinlediğimiz, vapura, otobüse yetişmek için koşarken belki önünden geçtiğimiz bir kafeden belki de bir sokak sanatçısından bir şekilde duyup aklımıza kazınan 8 muhteşem Sabahattin Ali şiiri ve onlara yorumlarıyla farklı duygular yükleyen 8 ayrı şarkıcı.

Okurken “Aa, bunun bi’ Sabahattin Ali şiiri olduğunu bilmiyordum” diyeceğiniz 8 farklı şiir.

Hazırsanız başlayalım,

#1 Edip Akbayram – Aldırma Gönül

Kabul edelim hayatınızın hangi dönemini yaşıyor olursak olalım mutlaka en az bir defa da olsa bu şarkıyı ya söylemiş ya da dinlemişsinizdir. Bestesi rahmetli Kerem Güney'e, yorumu ise Edip Akbayram'a ait olan bu şarkının sözleri ,bir diğer adıyla Hapishane Türküsü, Sabahattin Ali Sinop Cezaevi'ndeki mahkumiyet döneminde kaleme almıştır.

  #2 Volkan Konak – Göklerde Kartal Gibiydim

  Bu seferki şarkı ise Kuzeyin Oğlu olarak tanıdığımız Volkan Konak'dan. Göklerde Kartal Gibiydim adlı şarkının da aslında bir Sabahattin Ali şiiri olduğunu biliyor muydunuz ?

   #3 SEZEN AKSU – BENIM MESKENIM DAGLARDIR

   Sabahattin Ali'nin bu şiiri yazarken içinde bulunduğu ruh halini Mini Serçemizin ağzında dinlerken daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz. Vurgu ve tonlamaların şiirin etkisini daha da arttırdığında hemfikir olduğumuzu sanıyoruz.

    #4 Zülfü Livaneli-Leylim Ley

    Bu şiiri birçok sanatçı farklı biçimlerde yorumladı ancak bizce Zülfü Livaneli'nin yorumu sanki biraz daha farklı ve hoş.

     #5 Ahmet Kaya – Geçmiyor Günler

     Ahmet Kaya'nın yanı sıra Edip Akbayram ve Özcan Deniz'in de yorumladığı, Sabahattin Ali'nin aynı adlı şiiri "Geçmiyor Günler" için ise bizim tercihimiz Ahmet Kaya'dan yana. diğer iki sanatçımızın da yorumları ayrı güzel olsa da, şiirin yapısı ve dizelerinde geçen anlam Ahmet Kaya tarafından daha iyi yorumlanmışa benziyor.

      #6 Banu Kırbağ-Mayıs Ayların Gülüdür

      Yaz mevsiminin habercisi Mayıs ayı... Banu Kırbağ'ın yorumladığı Sabahattin Ali'nin "Mayıs Ayların Gülüdür" adlı şiirinin şarkısını yukarıdaki linkten dinleyebilirsiniz. Yaz aylarının ruhu bu kadar güzel anlatılabilirdi belki.

       #7 Sezen Aksu – Çocuklar Gibi (Official Audio)

       "Sevgili"ye yazılabilecek en naif dizeleri kaleme almış Sabahattin Ali bu şiirinde. Bestesi Ali Kocatepe'ye, yorumuysa Sezen Aksu'ya ait bir şarkı.

       İyi dinlemeler...

        #8 Nükhet Duru – Ben Sana Vurgunum

        Nükhet Duru'nun hayat verdiği "Ben Sana Vurgunum".
        İnsanın içindeki bitmeyen çatışma; Aşk ve Sevgi. Karşılık bulunamayan aşk. İstesek de bazen vazgeçemediğimiz, popüler bir deyişle "the one"ımız, belki de bahsi geçen sevgili,..

         #9 Ahmet Kaya Kara Yazı

          Ne düşünüyorsun ?

          55 puan
          Artı oy Eksi oy

          - kaan.goksen

          İstanbul - UnivLille- MarmaraUni

          Bir cevap yazın

          Elbet bir gün

          Satıcı – Bir Yönetmene Güzelleme