in ,

Duyarlı Bir İnsan Olmanın Hikayesi: Olağanüstü Bir Gece/S. ZWEIG

Bir kez kendini bulmuş kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.

Stefan Zweig’in “Olağanüstü Bir Gece” Romanı; Burjuva sınıfından gelen zengin, kendini dünyadaki bir çok konuya karşı duyarsız hisseden ve kendini donukluğa bırakmış bir adamın, bir gün tesadüfi bir şekilde at bahisleri adına bir başkasının biletini çalıp hırsızlık yapması ve ardından hissettiği yakıcı duygularla kendi içindeki yolculuğunu anlatan bir adamın hikayesidir. 

Donukluğu ve umursamazlığı, kötü bir şey yaptıktan sonraki  pişmanlığı, insanlar içindeki yalnızlığı ve bir gruba ait olmama,olamama gibi duyguları ardı ardına okurken hissettiğimiz,

 Sonraki bölümlerinde de ruhun o can yakıcı hallerini, kendi yolunu kaybetmişliğini ve bu çıkmazda sürüklendiği dip psikoloji esnasında, bir hayat kadını ve 2 kadın pazarlayıcısı ile tanışıp, tam aksi yönde hayatı değişen ve kendini bulan karakterin, başkalaştığını bilerek bitiriyoruz hikayeyi. İlk okuduğumuz satırlardan alakasız ama hayata dair bizi de başkalaştırmış, bakış açımızı değiştirmiş olarak.

İnsanların yaşamlarındaki bazı olayların onları tamamen değiştirerek aslında olması gereken kişi yaptığına en güzel örneklerden birini oluşturduğu gibi, bu süreçleri yaşarken karakterin aşama aşama hangi duygularla mücadele ettiğini de gözler önüne seren ve çok sevilen klasiklerden biri “Olağanüstü Bir Gece”.

 Empatinin insan ruhunu değiştiren ve güzelleştiren bir yeti olduğunu, çok güzel basit ve sade bir anlatımla noktalayan Stefan Zweig  bize büyük bir hayat dersi veriyor. 

İnsan ruhunun derinliklerini, boşluklarını ve çıkmazlarını en ince ayrıntısına kadar anlatabilen bu kitabı okurken, kendi hayatımızdan da dersler çıkarabilmemiz dileğiyle.

Ne düşünüyorsun ?

9 puan
Artı oy Eksi oy

- izelfenerci

Edebiyata ve çocuklara ilgi duyan biriyim.

 

Hikaye AnlatıcıOy VerenlerYorumcuSoru Bankası

Bir cevap yazın

Hayal Denilen Gerçeklere

Serpico Ve Dava Üzerinden Kafkaesk Esintiler