in

2018’in En Çok Okunanları

Dünya’nın geri kalanını göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye’nin içinde bulunduğu ülke gruplarında en az okuma oranına sahip olan ülkelerden biri olduğu gerçeğiyle ne azık ki yüzleşmemiz gerekiyor. Bundan belki de 15 yıl önce bu oran çok çok  daha düşük olsa da, insanımızın kitap okumaya olan ilgisi özellikle son 5 yılda hatırı sayılır şekilde arttı ve artmaya da devam ediyor.

Fakat çoğu araştırmada  da olduğu gibi aslında burada da nicelikten çok niteliğe odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Evet, kişisel gelişim modern insanın hayatında önemli bir yere sahip ancak bu alanda bizi destekleyecek kişi ve kaynaklar ararken gerçekten ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Bunun yanı sıra kitap okumak çoğumuz için bir boş vakit öldürme ya da tabiri caizse “kafa dağıtma” aktivitesi olsa da kimi zaman bizi zorlayacak, üzerinde düşünmeye teşvik edecek kitapların okunması gerekiyor, ki bu da bizi aslında kişisel gelişimin en önemli adımlarından birine getiriyor : ”Düşünmek”. Çünkü insan ancak düşünmeye ve sorgulamaya başlarsa gelişebilir ve geliştirebilir.

Şimdi sizleri aşağıdaki listeyle baş başa bırakıyoruz.

 

Not: Liste sıralı değildir ve birden fazla kaynaktan alınan kitaplarla derlenmiştir.

#1 Rukiye TÜREYEN – Kanadı Kırık Melek’in Kanadına Takılanlar

Küçük yaşta geçirdiği menenjit rahatsızlığı yüzünden sadece tek bir parmağını kullanabilen Rukiye TÜREYEN, tam 4 sene boyunca geceli gündüzlü kitabını yazdı ve Türkiye’nin en çok okunanlar listesine girdi. Kendisini yürekten kutluyoruz

#2 Stefan Zweig – Olağanüstü bir gece

Genç ve tam anlamıyla dertsiz tasasız bir burjuvanın bir gün bir at yarışı seyretmeye gitmesi ve bir gününü sorgulaması ve kendini keşfetmesiyle başlayan bir Zweig öyküsü.

#3 Ray Bradbury – Fahrenheit 451

Belli dönemlerde kimi devletler tarafından çok kez yasaklandı Fahrenheit 451. 451 Fahrenheit aslında kitapların yanıp kül olmasına neden olabilecek sıcaklık derecesidir. Bu kadar bilgi ile okursanız daha iyi olacağını düşünüyoruz.

#4 George Orwell – Hayvan Çiftliği & 1984

Yine iki muhteşem yapıtla beraberiz. Bu iki Orwell klasiğini hala okumadıysanız bir an önce okumaya başlamanız gerektiğini düşünüyoruz. Zaman ne kadar ilerlerse ilerlesin aslında dünyaya dair hiçbir şeyin değişmediğini anlayacaksınız.

#5 Ayşe Kulin – SON

Ülkemizin önemli Kadın yazarlarından Ayşe Kulin’in son eserlerinden “SON”. Listemizde 5. Sırada.

#6 Mark Manson – Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Kişisel gelişim açısından faydalı bir kitap olabileceği kanaatindeyiz. İyi okumalar.

#7 Yuval Noah Harari – SAPIENS

Harari’nin ülkemizde adını duyurmasındaki yegane eseri belki de Sapiens. İnsalık tarihini oldukça akıcı anlatan kitap, size insanlık hakkında merak ettiklerinizi cevaplamada son derece yardımcı olacaktır.

#8 Yuval Noah Harari – 21. Yüzyıl için 21 Ders

Sapiens’den sonraki eseri 21. Yüzyıl için 21 ders adlı kitap gerçekten farklı şeyler görmemize yardımcı oluyor. Harari’nin “Talks at Google”da yaptığı konuşmaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Bw9P_ZXWDJU

#9 Francesc Miralles & Hector Garcia – IKIGAI

Japonların herkesin bir “Ikigai”ye sahip olduklarına ve o sabah herkeisn yataktan kalkmak için anlamlı bir sebepleri olduğuna inanır. Bu kitap “Ikigai”nizi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ne düşünüyorsun ?

2 puan
Artı oy Eksi oy

- kaan.goksen

İstanbul - UnivLille- MarmaraUni

Bir cevap yazın

Noktalanmış silsileler.

Çocuk …