in

Yapabilsek

İnsan egosunun her şeye hakim olma isteği savaşları doğurur.İnsanın bastırmaya çalıştığı ama çoğunlukla başaramadığı bir istek.Belki de yaşam içgüdüsünün,hayatta kalma gayesinin sonucudur.Her şeye hakim olursan  kontrol edebilirsin ve güvende olursun.Acıkırsan yemek bulursun,susarsan suya sahipsindir,ruhunu beslemek istersen birilerini bulursun çünkü hakimsindir her şeye.Güvendesindir,tehtidleri yok etmişsindir.Ama böyle bir şey tarih boyunca mümkün olmamıştır ve insanlar olduğu sürece olmayacaktır da.İstersen dünyaya hükmet herkes emrinde olsun kıskançlık ve imrenme illa o insanlardan birinde ortaya çıkacaktır.Çünkü sende olan her şeye hakim olma hissi onda da var ve sende nasıl uyandıysa onda da uyanacak.

İnsan kendi ruhuna ve düşüncelerine hakim olmadan bu savaşlar,çatışmalar ve gruplaşmalar asla bitmeyecek.Kendini aşıp,kendiyle beraber herkesle bir olmayı öğrenmeli ki herkese ihtiyaç olduğunu ama herkesinde herkes kadar eşit olduğunu kavrayabilmeli.Ancak bu şekilde tüm insanlar beraber yaşayabilir.Bu şekilde de hayatta kalınabileceğini kavramak zor olmamalı ya da bilmiyorum;gerçekten o kadar zor ki; insanlık tarihi savaşlar,katliamlar,yok edişlerle dolu.Orta Doğu dini açıdan önemli,petrol ve yer altı rezervleriyle dolu diye milyonlarca insan öldürüldü tarih boyunca hala da devam ediyor. SEBEP? Oraya hakim olmak.

Birinci Dünya Savaşı;güçlü olmak,hakimiyeti ve sömürgeyi genişletmek amacıyla sayısız insanın ölümü,vahşetler ve katliamlarla sonuçlandı.Yine sebep hakimiyet güçlü ve güvende olmak.

Anlayabilsek beraber yaşamanın daha iyi olacağını.Ama imkansız çünkü (bence)çok geç kaldık.Kendi kendimizi düşman ettik birbirimize.Herkesin belli yeteneği olduğunu unutturduk ve popüler yetenekleri benimsettik onları üstün kıldık.Bir mimar,mühendis,doktor.fabrika işçisinin ve çöpçünün insan olduğunu unutturdular bizde unuttuk.Hepsi insan ve birbirimize ihtiyacımiz var.Toplum olarak hiçbir mesleğin birbirine üstün olmadığını kavrayabilsek aradaki uçurumları kapatabilsek eşit olduğumuzu anlasak…Kendi çıkarlarımızı kenara koysak o oksijenin hepimize ait olduğunu,toprağın senin hakkın olduğu kadar onun hakkıda olduğunu kabullensek;petrolün,doğalgazın,suyun hepimizin olduğunu bildiğimiz bir dünyada yaşasak savaşlar,kavgalar,haksızlıklar olmaz.

Keşke yaşayabilsek insan gibi.

Ne düşünüyorsun ?

1 puan
Artı oy Eksi oy

- hamusan

Konuşmaktan çok yazarım.Edebi cümleler,derin düşünceler,kurgular gelmez kalemimden ama aklım doludur. O konuşulmayanlar uyutmaz,hatta daha da sessizleşmene sebep olur. Çünkü içinde artık onları tartışırsın.İçindekilerin bahsi bitmeden dışarıya çıkamaz düşünceler.Belki tedavim olur.

Hikaye Anlatıcı

Bir cevap yazın

Ateşin Şelalesi

2019’un En Çok Beklenen Filmleri