in

Başarılara Doymayan Kadın Meryl Streep

Mary “Meryl” Streep, 1949 doğumlu Amerikalı oyuncu. 

Kendisi tiyatroda, televizyon yapımlarında, müzikallerde ve de sinema başyapıtlarında rol alan Streep şüphesiz en yetenekli aktrislerden olduğunu kanıtlıyor.

3 kez Oscar Ödülü kazanan Streep , 21 adaylıkla da Oscar’a en çok aday olan oyuncu olma ünvanını taşıyor. 

Yaşam Boyu Başarı Ödülünü de alan Streep, “Güç zorbalık için kullanılırsa hepimiz kaybederiz.” sözleriyle de mesaj vermekten çekinmiyor. 

Ayrıca Altın Küre, Altın Palmiye ve BAFTA gibi ödülleri de sayısız kez kazandı.

Oyunculuk kariyerine yönelmeden önce hukuk eğitimi almak istese de sınav günü uyuyakalmış. Bunu bir işaret olarak gören Streep farklı kariyer alanlarına yönelmiş. İyi ki de olmuş diyebiliriz, eminiz ki farklı alanlarda da başarılı olurda ama oyunculuk mesleğiyle hepimizin gönlünde taht kurdu. 

Kariyerindeki bu başarılara ulaşmak için türlü zorluklardan geçse de kendisi asla pes etmiyor. 27 yaşındayken katıldığı King Kong seçmelerinde rol için fazlasıyla çirkin bulunduğu için rolü alamıyor. Ama kendisi buna aldırış etmeden gülüp geçiyor.

Rol aldığı ilk film olan 1977 yapımı Julia’da küçük ama önemli bir rol üstlenen Streep, ikinci filmi Avcı (The Deer Hunter) ile En İyi Yardımcı Oyuncu dalında ilk Oscar adaylığına gösterildi.

Michael Cimino’nun yönetmenliğini yaptığı bu filmde Robert de Niro, Christopher Walken, John Savage gibi oyuncularla oynadı.

Sonraki yılda ise, Dustin Hoffman ile rol aldığı Kramer Kramer’e Karşı (Kramer vs. Kramer) filmiyle da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar‘ını aldı.

 

İkinci dünya savaşı döneminde, yahudi bir kadin ve iki çocuğunu konu alan Sophie’s Choice filmindeki rolü için aktris haftalar boyunca her gün saatlerce çalışarak Lehçe öğrenmiş. Aksanı o kadar iyi öğrenmiş ki sette çalışan Lehler de oyuncunun gerçekten Leh olduğunu sanmışlar.

1992 yılında yayınlanan Music of the Heart için ünlü keman virtüözü Sandy Park’dan her gün 6 saat boyunca ders almış. İdealist, tutkulu birinin müziğin sihriyle neleri başarabileceğini anlatan bir film.

Iron Lady filminde Margaret Thatcher’ı canlandıran aktris kendisine Akademi ödülü getiren bu filmden kazandıklarını da Ulusal Kadın Tarihi Müzesine bağışlamış.

Birbirinden farklı onlarca rolü her zaman başarıyla canlandıran mükemmeliyetçi aktrisin yeni filmlerini iple çekiyoruz.
Peki sizin en sevdiğiniz Meryl Streep filmi hangisi?

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

- ekberozturk

Berlin-İstanbul | YazanOkur.com

Bir cevap yazın

Girift

Bir Garip Yüzüklerin Efendisi Anısı