in

Bir Garip Yüzüklerin Efendisi Anısı

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki burada filmin ne kadar bütçe ile çekildiği, kaç kişinin rol aldığı,çekim esnasında neler yaşandığı veya ne kadar ödül aldığı gibi konularla ilgili bir yazı değildir. Bu yazı benim için biraz anı, biraz da birçok insanın yaptığı veya yapmak istediği gibi içindekini paylaşma isteği.

Seneee (bilerek uzattım sonuçta geçmişe gidiyoruz:) ) 2001 sonu 2002 başı tam olarak hatırlamıyorum. Fazlasıyla kitap okumayı ve film izlemeyi seven bir ablaya sahibim, kendisi Harry potter kitaplarının hastası geceleri de bana yatmadan önce onu anlatıyor tabi bende de bu olay haliyle etki uyandırdı.

Başladım Harry Potter beklemeye gelsin direk gitmeliyim. Birgün nereden duyduysam veya gördüysem sinemalara geldiğini düşündüm. Eskişehirli olanlar bilir Kılıçoğlu Sineması’nın olduğu zamanlar tuttum annemin kolundan, dedim hadi beni sinemaya götür Harry Potter gelmiş.

Neyse gittik bi hevesle tabi çok heyecanlıyım, o kadar zaman beklemişim kardeşim anlatmış ben dinlemişim girdik sinemaya ve hüsran, tam bir hayal kırıklığı çünkü daha gelmemiş, tabi o sırada annem sağolsun teselli ediyor beni -çocukluğumdan beri sabırsızda biriyimdir- gelmişken en azından bir filme girelim dedik .

Birkaç afiş var ve afişte elinde yüzük tutan bir çocuk -yani hobbit- ben onu çocuk olarak görüyorum tabii ama girdik.

Bir çocuk olarak bir filmden beklentiniz ne olabilir? Şimdi çıktıktan sonraki fikirlerimi hatırladığım kadarıyla söylemem gerekirse; gözümü kırpmadım, savaş vardı yaratıklar vardı, bambaşka bir dünyadaki Arwen denen kadına aşığım, Aragorn idolüm (he bide annem filmde uyudu bu yaşıma geldim nasıl uyuduğunu hala çözemedim geçen televizyonda çıkmış izleyelim dedik beraber yine uyudu). Filmden hemen sonra ablama o bana Harry Potter anlatıyor diye ben de ona Yüzüklerin Efendisi’ni anlattım (Şu an onun da en sevdiği filmdir.). Sonrasını anlatmaya gerek yok zaten 2.film, 3.film ve her sene ara ara izlediğim ve sanırım en çok izlediğim filmdir. Her izlediğim yaşın etkisiyle birlikte bende uyandırdığı etki de farklı.

Peki şimdi bir yetişkin olarak bir filmden beklentileriniz nedir diye sorulsa, savaş olabilir, aksiyon, macera, aşk, duygusallık, fedakarlık, heyecan, cesaret, arkadaşlık, müzikler… Şuan aklıma gelenler bunlar ancak sen bana bu filmde ne buldun deseler yazdıklarımın hepsi diyebilirim ancak aklıma şuan gelmeyende çok duygu vardır. Örnek vermem gerekirse savaş sahnelerini anlatamam ama aşk için Arwen’i söylebilirim, fedakarlık için Gandalf diyebilirim ”You shall not pass” aklımda o an canlanan sahneleride eklemek istedim. Cesareteyse Aragorn’un ” For Frodo” .

Bu arada yazdığım sözler veya isimler filmde kesinlikle tek bir sözcüğe sığdırılabicek veya ifade edilebilecek daha doğru olur şeyler değildir. Sadece yazarken o an aklımda canlanan sahnelerden ufacık kesitler söylemek istedim. Arkadaşlık Sam’in ”I can’t carry it for you. But I can carry you” demesi gibi birçok isim ve söz eklenebilir, en kısa ve öz şekilde böyle açıklayabilirim sanırım.  İzlerken bambaşka bir dünyada olduğunuz, her seferinde kendini sıkmadan izleten, birçok duyguyu yaşatan ileriki zamanlar içinde doğru düzgün film beğenmemenize sebep olan bir başyapıt. Zaten izlemiş olanlarda bu sözleri gördüğünde ne demek istediğimi fazlasıyla anlamışlardır. İzlememiş olanlar içinse ‘‘Lütfen İzleyin”

Beğenen, beğenmeyen okuyan herkese ve böyle bir imkan sunduğu için YazanOkur’a teşekkürler 🙂

Ne düşünüyorsun ?

1 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Başarılara Doymayan Kadın Meryl Streep

Saat 25.00