in

Closer (2004)

CLOSER

İnsanlığımıza bir yakın çekim.

 

2004 yapımı film, Julia Roberts (Anna), Jude Law (Dan), Natalie Portman (Alice), Clive Owen (Larry) kadrosunu bir araya getirerek, yalnızca afişteki yüzler ve isimlerle bile size ne sunacağına dair küçük bir göz kırpma gerçekleştirmiş. Özellikle Roberts ve Portman’a olan hayranlığım dolayısıyla bu filmi ele almak, size bu film hakkında bilgi vermek, küçük çaplı bir inceleme yapmak istedim.

 

Filmimizin türü: Dram, Romantizm

Süresi: 1 Saat 44 Dakika

Yılı: 2004 (Türkiye’de 4 Mart 2005 tarihinde gösterime girmiştir)

Ülke: A.B.D, Birleşik Krallık

Türkiye’de Yayınlanma Adı: Daha Yaklaş

 

 

Filmimiz Alice (Natalie Portman) ve Dan’ın (Jude Law) Alice asi, sıradışı bir Amerikan genç kızı olarak Londra’ya ilk geldiği gün bir araba kazası sonucu tanışmalarıyla başlıyor, Dan’in yolun karşısındaki Alice’i ilk gördüğü an cazibesine kapıldığını kolayca anlayabiliyoruz. Zaten film kendisini afişinde “İlk görüşte aşka inanıyorsanız, bakmaktan asla vazgeçmezsiniz.” diyerek özetlemiş. Filmin ilerleyen dakikalarında Dan’in bakmaya devam ettiğine tanık oluyoruz, hem de Alice bir yıldır ona aşık bir şekilde onunla beraber yaşıyorken.

 

  

 

Filmin çekici unsuru, cesur olması bence. Hem cesur, hem çekingen, hem nazik, hem kaba. En büyük yapıtaşlarıyla olabildiğince insani, ve insanlık dışı. Closer, insani değerlerimize, aşkımıza ve sadakatimize filtresiz bir ayna tutuyor utanmazca.

 

 

 Dört ana karakterimizin dördü de birbirleri ile iç içe, ne kadar uzaklarsa o kadar etkiliyorlar birbirlerini. Filmde çok çarpıcı, konu ve işleyiş kadar, görsel açıdan da cesur ve utanmaz sahneler var. Hayat toz pembe değil, sevmek ve aşk, kalp kırıklıkları, özelikle başkalarını uğrattığınız hüsranlar göründüğü kadar basit değil. Çekim metotları olsun, karakterler, diyaloglar, renkler, müzik hepsi birbirinden çarpıcı ve insanı kendisiyle iç içe ve hesaplaşma içinde bırakır türdendi. Oyunculuklara değinmiyorum bile.

 

Film, bana sorulursa kesinlikle izlenilmesi gereken bir yapım, açıkçası gerekenden çok daha gölgede kalmış. Gerçekten hemen hemen her sahnesi size yalnız bir hesaplaşma ve ağır duygular yüklüyor. Sizin için şuraya filmde çalan şarkıların bir kaçının toparlanmış olduğu bir youtube listesi de bırakıyorum.

 

  

https://www.youtube.com/playlist?list=PLQ8oIExG_XBqNWOYPajd1X6vXawvFTnRX

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir Yorum

Yorum yaz

Bir cevap yazın

Pencere

Neden The Matrix ?