in

Hikayeleriyle Türküler ve Günümüz Yorumları

Hikayeleriyle Türküler ve Yorumları isimli bir seri hazırlamak istedim, ilerleyen yazılarımda bir playlist de eklemeyi düşünüyorum, umarım keyifli bir okuma-dinleme olur sizler için de. Pek de lafı uzatmadan sizi türkülere bırakıyorum

Mamoş Türküsü

Elazığ’lı Bekir Hoca, Elazığ’ın Koca Mustafa Paşa mahallesinde oturmaktadır. Bekir Hoca güzeller güzeli biriyle evlenmiştir. Bekir Hoca, Harput’ta efendiliği, yumuşak yürekliliği ve namusuyla çalışan birisi olarak bilinmektedir. Bekir Hoca’nın karısı ise henüz çok gençtir. Bir gün gençliğin verdiği kıpırtı ve acemilikle, evli olmasına rağmen Bekir Hoca’nın güzeller güzeli karısı ve Mamoş  ilişkiye girerler. Aralarındaki ilişki gittikçe alevlenir ve her gün birbirlerine daha da bağlanırlar. Bunu artık mahalleli dahi açık bir şekilde anlamaya başlar. İki genç her şeyden habersiz ilişkilerini gizli gizli devam ettirirler. Fırsat buldukça buluşur, konuşur, sevişirler. Bekir Hoca da durumu bilmektedir artık.

Bir gün Bekir Hoca, Harput’a gideceğini ve o gün eve gelmeyeceğini söyler karısına ve evden çıkar. Bunu fırsat bilen karısı Mamoş’u eve çağırır ve eğlenmeye, yiyip içmeye başlarlar. Hoş vakit geçirirken Bekir Hoca’nın aslında Harput’a gitmediğinden ve plan yaptığından habersizlerdir. Karanlık çökünce Bekir Hoca eve girer ve karısıyla Mamoş’u evde eğlenirken basar. O anda hiç düşünmeden tabancasıyla ikisini de oracıkta öldürür. İkisi de öldükten sonra gider ve zaptiyeye teslim olur. Olay yeri ve olayın derinlemesi incelemesi sonrası Bekir Hoca serbest bırakılır.

Günümüzde de bu parçaya Halil Sezai kendi yorumunu katmış dinlemek isterseniz

Halil Sezai Yorumu İçin Tıklayınız

Uzun İnce Bir Yoldayım

Aşık Veysel bir gece uyarken karısı sevgilisine kaçar. Aşık Veysel bunun farkındadır ama sesini çıkartmaz ve numara yapar. Karısı kaçmadan önce elinde olan tüm parasını karısının ayakkabısının içine koyar. Karısı ayakkabısını giyerken ayağına bir şeyin olduğunu fark eder ama o anki aceleyle kaideye almaz epeyce uzaklaştıktan sonra nihayet ayağını acıtan şeyin ne olduğunu merak eder ve bakar. Aşık Veysel karısının şuana kadar onun için yaptığı hizmetlerin bedeli ve hakkı olduğunu düşünür ve tüm parasını karısı için koyar onun sevgilisine kaçıcağını bildiği halde .

Bir çok farklı sanatçı yorumladı bu türküyü ben sizin için bir kaçını seçtim;

Doğa için çal

Tarkan

Ve tabiki efsanelerin yorumu Barış Manço – Cem Karaca

Dom Dom Kurşunu

Mahzuni Şerif, doğup büyüdüğü memleketinde istenmemiş, defalarca evi yakılmış ve kurşunlanmış.Fakat Mahzuni Şerif, öleceksem de memleketimde öleyim diyerek köyünü terk etmemiş.Her seferinde evini, kendi emeğiyle yeniden onarmış.Bir gün köy kahvesinde arkadaşlarıyla otururken bir grup, ellerinde silahlarla kahveye girip ateş açmışlar.Asıl amaçları, Mahzuni Şerif’i öldürmekmiş fakat kurşun en yakın arkadaşını bulmuş. Kurşun, arkadaşının alnına isabet etmiş. Arkadaşı oturduğu sandalyede öylece kalmış, sadece başı yana düşmüş.

Kardeş Türküler – Dom Dom Kurşunu [ Mahzuni’ye Saygı ]

İbrahim Tatlıses – Dom Dom Kurşunu

Ve  Kaan Tangöze – Dom Dom Kurşunu ( Aşık Mahzuni Şerif )

Acı Doktor (Bak Bebeğe)

Emrah; Mahzuni Şerif ‘in ikinci hanımı Suna’dandoğma en büyük oğludur. 1964 yılında  dünyaya geldi. Emrah dördüncü ayını doldurduğunda Mahzuni, Hacıbektaş’tan Berçenek köyü’ne geldi ve ardından askere gitti. Mahzuni askerdeyken hanımı Suna oğulları Emrah ile birlikte Mahzuni’nin Babasıyla kaldılar.

Emrah bakımlı, temiz giyimli, uysal ve beyaz tenli bir çocuktu. Onu köyde kucağına alıp sevip öpmeyen kalmazdı. Bir gün Emrah hastalanıp ateşler için de kaldığında. Onu hayvanlarla, o zamanlar iki Çocuk Doktorunun bulunduğu Elbistan’a yetiştirdiler. Doktor tarafından hiçte iyi karşılanmamıştılar ve bu olayı mektupla mahzuni’ye bildirdiler ve bunları okuyup üzülen mahzuni acı doktor türküsünü yazmıştır.

Cem Karaca da bu parçaya kendi yorumu ve melodileriyle bir hava katıyor .

Cem Karaca -Acı Doktor

——-

Kapak Fotoğrafı- Ekber Öztürk – instagram: ekberr

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Sardunya

Galata Köprüsünde