in ,

Sınırlar

Sınır kelimesi eminim hepimize bir şeyleri çağrıştırıyordur. Yaptıklarımız veya yapacaklarımızın kısıtlanması, gördüklerimizin ve göreceklerimizin, duyduklarımızın ve duyacaklarımızın kısıtlanması. Her şeyi anımsatır bu sihirli kelime. Ama sık sık ülke sınırları olarak karşımıza çıkar. Sınır. Yıllardır yönetici konumundaki insanlar haritalar üzerine çizdikleri çizgilerin, insanların kalplerine ve akıllarına da etki ettiklerini düşündüler. Ne kadar saçma değil mi? Halbuki öyle olmadığını yaşantılarımızdan anlayabiliyoruz. Başka bir yerde yaşanan acıyı hiçbirimiz hissetmiyor muyuz? Hani sınırlar var ya!

Müzik evrenseldir ve sizi evrenselleştiren en önemli araçtır. Müzik hissetmenize yardımcı olur en az kelimeler kadar. Hatta belki kelimelerden daha güçlü bir etki alanı var bile diyebiliriz zaman zaman. Emin herkes bir kere bile olsa farklı bir kültüre ait olan ezgileri dinleyip bundan haz almıştır. Ne kadar fazla, farklı kültürlere ait ezgi dinlerseniz bir zaman sonra hissedeceksiniz ki tüm o politik sınırlar çok saçmaymış!

Peki bu yazdıklarımı nereye bağlayacağım?

M.I.A – Borders şarkısına.

Şarkıda bahsedilen birçok şey insanlığın sürekli gözünü kapatıp kaçmaya çalıştığı gerçekler. İnternet üzerinden oluşturulan sahtelik ve yapay yaşam güzel eleştirilmiş. Malum, yaşanan olumsuz olaylarda yönetimleri artık sosyal medya harekete geçiriyor. Yani etkisi tartışılmaz. İşte sahtekarlık burada başlıyor. Sözde herkes duyarlı ama gerçek dünyada…

Killin’ it

What’s up with that?

Slayin’ it

What’s up with that? sözleri bakılınca anlamsız gelebilir. Bu sözlerin ulaşmak istediği kitle ego ile hareket eden sanatçıları takip eden kitle. Örnek olarak Beyonce olabilir. Kendisini severim ama yeni ve saçma bir akımın en önemli temsilcisi artık. Şarkılarında – artık birçok sanatçı- para,hırs,bencillik kokan konular işliyor. Onları öldür,parçala gibi ifadelerle dinleyiciye farklı bir motivasyon yüklemesi yapıyorlar. İnsanları birbirine rakip yapma gibi bir amaçları var galiba!

Şarkıda buna benzer üstü kapalı çok gönderme var. Birbirinden bağımsız gibi görünen konular, hepsinin ortak özelliği olan sınırlar. Özellikle insan yaşamı üzerinde yapılan sınırlamalar…

Konuyu daha fazla uzatmayacağım. Dilerseniz şarkının çevirisini yapıp, şarkının anlatmak istediklerine ulaşın…

Ne düşünüyorsun ?

7 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Martı

Şanlı Çanakkale