in

the book about my idle plot on a vague anxiety (2005)

toe, japonya-tokyo’da, 2000 yılında kurulmuş bir math-rock grubu. yani kendilerini her ne kadar post-rock’çı olarak tanımlasalar da, yarattıkları işlerdeki ezgiler math-rock olduklarını kanıtlar nitelikte.

asyalı dört kafadarın bir araya gelmesiyle oluşan bu güzel mi güzel grubun üyelerini tanıtayım size hemen.

kashikura takashi isimli arkadaşımız grubun baterisinde yer alıyor. kendisine bilare değineceğim yazının ileriki bölümlerinde. mino takaaki ve yamazaki hirokazu, solo ve ritim gitarı değişiyorlar kendi aralarında. bas gitarda ise, yamane satoshi var.

bu grubu keşfim bu albümle olmuştu. aslında yaklaşık bir sene evveli keşfettiğim bu grup geçenlerde tekrar karşıma çıktı. tozlu raflara kaldırmışım farkında olmadan. iyi oldu, güzel oldu, malzeme oldu.

enstrümental şarkı yapmak zor ve riskli bir iş. dinleyiciyi yakalama konusunda oldukça marifet istiyor fakat bu arkadaşlar koca bir albümü enstrümental yaparak riski ne kadar sevdiklerini, hatta altından nasıl güzel kalkılabileceğini yarattıkları bu albüm ile gösteriyor bizlere.

albüm, grubun ilk işi. kuruluşunun beş yılı ardından oldukça sakin, genellikle aynı tonda ilerleyen müzikleriyle son derece başarılı bulduğum bir albüm ortaya çıkmış.

albümdeki bateri kompozisyonları, son zamanlarda keşfettiğim en iyilerinden. böylesine karmaşık, aksak ve hızlı ritimleri canlı performanslarda bile bir defa olsun teklemeden çalması hayrete düşürdü. kashikura arkadaşımız, bu sayede bir hayran daha kazandırdı kendine.

gitar tonları albüm boyu çok değişmiyor. ilk birkaç dinleyişinizde sizi sıkabilir bu durum fakat zamanla istemsizce kayboluyorsunuz gitarların bir yerinde.

bir işle meşgulken, ders çalışırken, yemek yaparken gibi durumlarda işinize odaklanmanızı sağlamak gibi bir yeteneği de var albümün. birazcık türünden de kaynaklı bir durum bu fakat olsun, bu marifetini söylemeden edemeyeceğim.

albümde özellikle “c” yi önerebilirim. son derece hoşuma gitti.

eğer bu sizin ilk math-rock tecrübeniz olacaksa ve hoşunuza gitmez ise, bu albüme iki üç şans daha verin. kanınız böylece ısınacak. keyifli dinlemeler.

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Dostluk Adına Vefa

37