in ,

Bilinmeyen Adanın Öyküsü

Merhaba,

Size kısa bir kitaptan bahsetmek istiyorum. “Bilinmeyen Adanın Öyküsü“ Jose Saramago’ya ait okuduğum ilk kitap kendisi. Hep bu yazarın okuyacağım ilk kitabı olarak Körlük olacağını düşünüyordum ancak iyi ki de Bilinmeyen Adanın Öyküsü olmuş diyorum.

Bu kitapla Saramago’nun sade anlatımına hayran oldum diyebilirim. Sadeliğinin yanı sıra cümleleri virgüllerle ayırması ya da konuşma çizgilerinin olmayışı ilk okuyuşta zor anlar yaşatabilir size ama korkmayın alışıyorsunuz, anlıyorsunuz ve çok seviyorsunuz. J Kişisel olarak bu benim hoşuma gitti, çok da sevdim. Kitaba ayrı bir şiirsellik kattığını düşünüyorum.

Kitabın konusuna gelince, arka kapağında yazılandan kısaca bahsedeyim;  “bilinmeyen adaların kalmadığına inanılan bir dönemde bilinmeyen ada arama cesaretine sahip bir adamla böyle bir cesareti görüp hayatını değiştirebileceğine inanan bir kadının öyküsü.“  Aslında tamamen kendini arama-bulma öyküsü diyebiliriz.

Kitap 58 sayfa olarak geçiyor ama içerisinde çok güzel görseller mevcut. Bu yüzden yarım saatinizi bile almayabilir. Okumanızı tavsiye ediyorum ve birkaç alıntı ile yazımı noktalamak istiyorum.

*

…kim olduğunu bilmiyorsan kendin olabilmen mümkün değildir.

…işte kader hep böyle davranır bizlere, hemen arkamızdadır, omzumuza dokunmak için elini çoktan ileri doğru uzatmıştır, bizlerse hala, geçti gitti, gösteri bitti, yine aynı hikaye, diye homurdanıp dururuz.

…Adayı görmek için adadan dışarı çıkmak gerektiğini, kendimizden çıkmadıkça kendimizi görmemizin mümkün olmadığını düşünüyorum.

*

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Kağıttan gemi

Güzel Suretin*