in

Kendini Aş !

Hiç kendi kendinizi ” acaba ben mükemmeliyetçi miyim? ” diye sorguladınız mı? Büyük ihtimalle hayır. Eminim tüm sevmediğiniz ve sizi yoran özelliklerinizi üstünüze yapışan huylar olarak tanımladınız. O sizi yoran ve sevmediğiniz özelliklerin temeli mükemmeliyete olan bağlılığınız olabilir.

Dr. Elizabeth Lombardo’nun kaleme aldığı bu kitap sayesinde aslında takıntılı bir mükemmeliyetçi olduğumu öğrendim. ” İnsan kendini tanımaz mı ? ” diye düşünebilirsiniz ama tanıyamıyormuş yahut az önce belirttiğim gibi sadece ” Bu benim huyum canım” diye geçiştiriyormuş. Size ” Bu kitabı okudum ve hayatımdaki her şey düzene girdi ” demeyeceğim çünkü öyle bir şey cidden gerçekleşmedi. Kitabı bir senedir kitaplığımda bekletiyordum. İlk satın aldığımda içini açıp biraz okumaya çalışmıştım ama sonra geri yerine bırakmıştım. Cidden neden geri bıraktığımı hatırlamıyorum. Garip bir şekilde içinden çıktığım ve yine içeresine gireceğim sınav döneminde otokontrolümü kaybetmiş olan bene bu kitap ilaç gibi geldi. Tüm hayıflandığım ve cidden beni yoran hatta insanlarla olan iletişimi sarsan o garip ” huylarımı ” adlandırdım. Kitabın içinde mini testler var ve ilk test gerçekten ne kadar mükemmeliyetçi olduğunuzu ölçüyor. İşte o ölçümden aldığım not kitaba olan merakımı da arttırdı. İlerleyen sayfalarda mükemmeliyetçiliğin aslında kafamızda her zaman yer edinmiş tanımlar gibi olmadığını örnekler vererek açıklıyor. Her örnekten sonra sizin de dahil olmanızın istendiği şablonlar hazırlanmış.

 

Çok uzatmak istemiyorum. Belki bu kitabı okuduktan sonra hiç etkilenmeyebilirsiniz ya da hayatınız değişir bilemem ama kendi adıma söyleyebilirim ki hayatımda beni yoran ne çok şey varmış. Bu kitap sayesinde o yorucu huylarımdan arınacağımı umut ediyorum.

Mükemmeliyetçilik en iyisini aramak değildir. 

Mükemmeliyetçilik bize yaptığımız şeyin hiçbir zaman yeteri kadar iyi olmayacağını, yeniden denememiz gerektiğini söyleyen, en kötü tarafımızın peşinde olmak demektir. – JULIA CAMERON

 

*** Unutmadan söylemeliyim kitap içerisinde her başlığa uygun alıntılar bulunuyor. Bu alıntılar kitabı okurken sizi değişim için daha çok yüreklendiriyor. ***

Ne düşünüyorsun ?

4 puan
Artı oy Eksi oy

SANDALCI

Dünya Sanatı İçin Yeni Bir Yuva:Metropoliten Sanat Müzesi