in

Kadıköy Kadar

Sen, Kadıköy kadarsın. Sokakları kadar sıcak, giremediğim barları kadar uzak, bir o kadar yakın ama bir o kadar yakın. Sokaklarındaki bilmem kaç hippinin ancak girebileceği mağazaları kadar ilginç, kitapçılarındaki kitaplar kadar fazlasın. Sen, Kadıköy kadarsın.

Kadıköy dediğin nedir ki, diyeceksin. Kadıköy dediğin bir o kadar Kadıköy’dür. Bilmem kaç kere soğuğunda donduğun, bilmem kaç kere kavurucu güneşinin altında Moda’nın ağaçlarının gölgesinde avunduğun. Kadıköy, biraz da umuttur aslında. Arka sokaklarında bilmem kaç gencin hayalleri dışarı dökülür de Marmara Denizi’ne akar. Bütün yolları dolambaçlı olsa da, o hayaller bir şekilde akar… Sen Kadıköy kadarsın işte. Sen işte o dolambaçlı yolların üzerinden akan giden hayaller kadarsın. Oralar bir şekilde bir yerlere çarpıyor, duvarlara salınıyor, tutunuyor… Bir şekilde o denize akıyor. Sen o denizsen, ben de oraya aktığım kadarım.

Çünkü Moda sahiline çıktığın zaman, güneş adeta senin tarafında olur. Öyle ki, saat bilmem güneşi batmış olsun, o güneş bir şekilde senin gözlerini bulur, bilerek ve isteyerek kalbimi yerimden koparmak istermişcesine rengini değiştirmeye devam eder. Onlar” kahverengi ”derdi gözlerine.. Bense bir yerden duyduğum bir alıntıyla devam ederdim cümleme… Gözleri kahverengi ama gökyüzü gibi bakıyor..

”Sen, Kadıköy kadarsın” dediğimde yalan söylememiştim. Çünkü beni sen geçen saatte, bana söz verdiğin o limana giden vapurun dumanındaki savrukluk kadarsın. Sahilinde dolanan çiçekçi ablanın el fallarındaki besbelirgin çizgiler kadarsın. Moda’yı Moda yapan kayaları kadar inişli çıkışlı ama denize ulaştığın zaman içinde oluşan dinginliğin tamamısın.

Gökyüzü kadarsın. Bulutlar kadar dağınıklık içinde düzeni olan, yıldızlar kadar var olan umutlar kadarsın. Çünkü sen Moda’daki güneşin battığı yer kadar karanlık ama gülümsediğinde sadece benim görebildiğim çiçeklerin açtığı yer kadarsın.

Sen.

Kadıköy.

Kadarsın.

Ne düşünüyorsun ?

1 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Aşka Sevdalı

ÖzelHayatınGizsizliği/İyimserOlmayanUmut/KötülüğünSıradanlığı