in ,

Hollywood’dan Çok Uzaklarda Çekilmiş 8 Film

Hollywood’un sinema sektöründeki yeri tartışılmaz. Ama bu kez farklı bir pencereden bakalım ve Hollyowood’un dışında çekilen başarılı bulduğum filmlere geçelim. 

Belki izlediğiniz belki de izlemediğiniz Hollywood’dan çok çok uzaklarda çekilmiş birbirinden farklı 8 film. 

Ah-ga-ssi (Hizmetçi) – Güney Kore 2016

Güney Kore’li yönetmen Park Chan-wook’un, Cannes Film Festivali’nde yarışan Ah-ga-ssi (Hizmetçi)’de şehvet, entrika ve cinsel gerilimle muhteşem bir öykü sunuyor. Ah-ga-ssi (Hizmetçi), zengin genç bir Japon kadın, onu kandırıp zenginliğini ele geçirmeye çalışan Koreli bir adam ve adamın tuttuğu Koreli bir hizmetçi arasındaki entrika etrafında dönüyor.

 

Victoria – 2015 Almanya

İspanyol bir kadın.

Berlin gece hayatı.

Sebastian Schipper’in bu filmi tek çekimde bitirdiğine inanabiliyor musunuz? Filmin çekimlerine sabah 4.30 civarı başlayıp sabah 7 gibi bitirmişler. Buna şapka mı çıkarılır, önünde saygıyla mı eğilir siz karar verin.

Ödüllere doymayan 2015 Alman yapımı bu filmi bir nefeste izleyeceksiniz.

 

Il Postino (Postacı) – 1994 İtalya

Michael Radford’un yönettiği 1994 yapımı olan Il Postino , 1950 li yıllarda ünlü şair Pablo Neruda’nın politik sebepler yüzünden İtalya’da bir adaya sürgün edilmesi ve adada yaşadığı süre içerisinde ona mektuplarını taşıyan postacı ile aralarında gelişen arkadaşlık ilişkisini anlatıyor. 

Film dalga sesleriyle, muhteşem manzaralarıyla, keyifli müziğiyle, metaforlarla, şiirlerle, aşkla dolu.

 

Ağır Roman – 1996 Türkiye

Mustafa Altıoklar’ın yönettiği 1996 yapımı, dram türünde yerli bir film. İzleyenleri uzun süre etkisinde bırakacak filmde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Küçük İskender ve Burak Sergen oynamıştır.

 

Contratiempo -2016 İspanya

Yönetmen Oriol Paulo’nun 2016 yılında çıkardığı Contratiempo mükemmel senaryosuyla sizden hep bir adım önde ilerliyor. Aşk, güç, suç ve gizem. Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden.

Yönetmenin diğer filmlerine göz gezdirmenizi ayrıca tavsiye ederim.

 

Trainspotting – 1996 Birleşik Krallık

“C vitanimi yasa dışı olsaydı, onu da kullanırdık”

İskoç edebiyatının başarılı yazalarından biri olan Irvine Welsh’in en ünlü romanı Trainspotting’ten sinemaya uyarlanan filmin yönetmeni de Danny Boyle.

İkincisi de geçtiğimiz yıl çıkan filmi izlemenizi tavsiye ederim.

 

IP man – 2008 Çin

Büyük Wing Chun ustası ve Bruce Lee’nin akıl hocası Yip Man’ın yaşamına dayalı biyografik dövüş sanatları filminin yapımcılığını ve yönetmenliğini Wilson Yip’in üstlendiği Ip Man, 2008 yapımı Hong Kong filmi.

 

Old Boy – 2003 Güney Kore

Sanırım izlemesi en zor filmlerden diyebilirim. Senaryo, kurgu, dövüş sahneleri…

Soluksuz izleyeceğiniz bir manga uyarlaması Kore filmi. 

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

- ekberozturk

Berlin-İstanbul | YazanOkur.com

Bir cevap yazın

Çok Sesli Sessizlik

Tellurian (2014)