in ,

Güzel Eylül

ALTI ÜSTÜ EYLÜL İŞTE

Eylül geldi ya şimdi. Kaleme esti rüzgarı. İlk yağmuru sayfalara döküldü harf harf de ıslanan yürek oldu. Karşılanmayı sever eylül. Övülmeyi, adına methiyeler dizilmesi okşar egosunu. Hepimiz bu konuda biraz eylül değil miyiz sanki. Her neyse. Kalbe de kaleme de güzel gelir eylül, bilirim.
Hüzündür belki biraz. Dertleşmek belki de toprağın kokusuyla veyahut gün batımıyla. Gelişiyle aklının en ücrasındaki sırlarını, hafif esintiyle yerinde sabit duramayan bi yaprağa fısıldar için. Fısıldamak istersin. Kendine bile du yur ma dan.
Yürek atar kendini dışarı en başta. Sus pussundur. Fakat aksine bağır çağırsındır yine en içinde kendinle.

Sessizliktir eylül. Dinlemek, duymak istemektir her şeyi. Kendini duyumsamaktır. Anlamak anlaşmaktır kendinle. Fısıldamaktır acılarını toprak kokusuna gizlice. Dediğim gibi sessizce… Gürültüsüz.
Kim bilir bi mezarlık belki de. Ben mesela ne çok duygu gömdüm eylüle.
Her sene bir bir içime akar sızısı da yine de belli etmem, kendime bile.. Olsun, güzel eylül. Yine de güzel.
Bir başkasına umut, yeniden doğuş, yeşillik güneşliktir içine. Eylül bu işte. Belki bi çiçek belki bi acı kahve, yudumlayınca acısı boğazında kalan, öksürsen de geçmeyen.
Hangi renk eylüle ait, gelişi neyin habercisi, içte çağıldayan duygular kahkahaya mı yoksa bir damla gözyaşına mı gebe kestiremezsin. Demem o ki her insanın eylülü başkadır. Aşığı da çok adına şiirler yazan, yaralısı da çok ilk rüzgarında acılara dolaşan. Eylül işte. Eylül. Yine de sevelim eylülü ki nasır tutmasın içimiz, kalbimiz. Eylülünüz hoş gelsin, her gidişinde de hoşça kalsın hırkalarınızda. Kulaklarınızdan ise nisan olunca bile gitmesin şarkısı.
Duy eylülü kardeşim. Hisset ritmini. Akla gelen acıları hüzünleri bırak ardında da bozma aranı, asma suratını eylüle.
Tamamız işte. Şimdi tamamız. Ee hoşgeldin bakalım eylül. Sahiden ne hoş geldin.

Ayşe Sönmez ‘

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Garip Bir Alarm

Ay Yüzlü Kız Ayla