in

Kendin için bu zamana kadar ne yaptın?

Bu yazı senin için. 

Beni okurken lütfen kendine sakin bir ortam yarat. Sessizlik olsun,kahveni yanına al. 

Şimdi düşün! Başarı dediğimiz şey senin için neyi ifade ediyor? Yada neyi başarmak istiyorsun? Mutlu olduğun için mi okula-işe gidiyorsun? Yoksa ailen zorladığı için mi? Sevdiğin şeyleri mi yapıyorsun,sana diretilenleri mi?  

Aslında bunların cevabınu bulduğun zaman büyüyorsun. Elinde bir meslek olsun diye mi okula gidiyorsun? Hedefledigin meseleğe ulaşmak için mi? Sadece diploma yeterli mi, diploman olmasa bile hedefledigin şeyi yapacak mısın? Bunlari düşün. Bugune kadar neler öğrendin? İnsanlara ve topluma faydalı mısın? Yerde bir çöp gördüğünde egonu kenara bırakıp onu alabiliyor musın? Yaralı bir hayvan gördügünde bu pistir mi diyorsun, bunlari düşünmeden yardıma mı koşuyorsun? Her zaman pozitif misin,negatif mi? Gülümsemeyi seviyor musun? Kitap okuyor musun? Birşeyleri bilmenın hazzını yaşadın mı? Bilgi aktarımı yaptın mı? 

Bu yazıyı okuduğunda ne hissettin? Kendini geliştirmek için birşeyler yapmayı hedefledin mi? Bence hedeflemelisin. Emin ol küçücük bir bilgiyi bilmek bile insana gurur veriyor. Ve bilmenin verdiği haz asla bitmiyor. Bir kere öğrenmeye başlayınca devami gelsin diye herşeyi yapiyorsun. Bunlari yaptikça öğreniyor,öğrendikce öğretiyorsun. Öğrettikce gururlanıyor,gururlandıkça saygın bir kişi oluyorsun. İnsanlar senden yardım istiyor,hayatlarının en önenmli kararlarını senin fikirlerin ile alıyorlar. Sende bil! 

Öğrenmek için geç kalmadın. Bir yazarın hayatini araştır. Bir polisiye romanı oku. Bir deney yap. Bir kitap armağan et. Sürekli gülümse. Pozitif ol. Yardim et. Bol bol dinle. Sohbetlere katıl. Müzelere git. Öğrenmek için çabala. İçindeki çocuğu sakın öldürme. Kimsenin seni üzmesine izin verme. Gereksiz buldugun herkesi sil. Sana faydasi olan insanlarla ol. Ve en önemlisi;asla ben herşeyi öğrendim artık yeter deme. Ne kadar bilirsen bil,bildigin şeyler bilmediklerinin %1’i kadardır…

sana güveniyorum!

Ne düşünüyorsun ?

9 puan
Artı oy Eksi oy

Giden

Bahar Sabahı