in

İçimden Şarkı Söylemek Geldi

Hayatımız boyunca kendimizce kategorilendirdiğimiz an’larımız var. Bazılarını beyin yönetirken, bazılarını kalp, bazılarını ise her ikisi birden yönetiyor. Çok şükür ki bütün bu an’larımız için kulaklığımızda her bir kategoriye uygun müziğimiz hep var. Neşeliyken Pop, üzgün olduğumuzda Slow, kızgın zamanlarımızda Rock ya da Metal, entelektüel hissetiğimizde Klasik, hırsımızı almak istediğimizde Rap.

Müzik, sizce de ruhumuzun sesini dinlemek gibi değil mi? Ruhun neye açsa önce onu dinler, ihtiyacı olduğu o müzik her neyse onu açarsın. Evet, aynı onu dinlemeye benziyor.

Bazı zamanlar aklımın şöyle süzüle süzüle müziğin içine doğru akıp gittiğini hissederim. Tıpkı yaşadığım dünyayla bağlantım kopmuş da yeni bir dünya yaratmışım gibi. Hani günde en azından bir doz dalmanız gereken bir ruh hali gibi.

Bu yazımda sizlere özellikle okumak ya da bir şeyler karalamak istediğim zamanlarda açıp dinlediğim şarkıların birkaçından bahsetmek istiyorum.

Türkçe sözlerini açıp dinlemeyi en sevdiğim şarkılardan biriyle başlayalım. Bu şarkıyı dinlerken sanki bir masalı dinliyormuş gibi hissederim hep.

/ Souad Massi – Le Bien Et Le Mal /

Bay Uyku Perisi’ne selam olsun, en sevdiğim şarkılardan bir tanesi de;

/ Syml – Mr. Sandman /

İşte beni büyüleyen bir tanesi. Dinlediğinizde sanki bir ayine katılmış gibi hissedeceğinize eminim, mutlaka dinleyin.

/ Eivør – Trøllabundin /

Sakin, manzarası huzurlu bir gün batımı yolculuğu gibi…

/ Ólöf Arnalds – Ég Umvef Hjarta Mitt /

Satmışım bu dünyanın anasını, babasını dediğim zamanlarda hep bunu dinlerim.

/ Marina and The Diamonds – Savages /

Bu şarkıyı dinleyip sakın üzücü şeyler düşünmeyin. Bana, sakin bir denizin dalgalarını seyrederken altta hoş bir fon olur gibi gelir hep. Tamam belki sadece bana öyle geliyordur.

/ Zeid Hamdan & Hiba El Mansouri – Ahwak /

İt beni. Ez beni. Sonra, kurtar ben. Kurtar beni …

/ Eurielle – Hate Me /

Bu mu ? Ruhumu dansa kaldırmış gibi …

/ Elsiane – Nobody Knows /

Ne düşünüyorsun ?

2 puan
Artı oy Eksi oy

‘Ay Işığım..’

Otostop Hikayeleri _ Balat