in

Hayatın Anlamına Dair : İnsan Neyle Yaşar/Tolstoy

İnsan şu üç şeyi asla bilmez ; İnsan neyle yaşar? İnsanın içindeki nedir? İnsanın ihtiyacı nedir?

En zor ve acımasız sınavlardan geçmemiz gerekir hep insan olmak için.

Acımasızlığın zirvesinde şefkat, şefkatin doruklarında inceden bir acıma duygusuyla kalarak, hem kendimize hem de karşımızdakine karşı.

Çektiğimiz acıların sonrasında, hayatımızda nelerin değişeceğini bilmeden, neye ihtiyacımız olduğunu bilmeden,neyle yaşadığımızı bilmeden ve içimizdekileri bilmeden hareket ederiz her defasında.

Bazen her şeye hakimmişcesine,hayata karşı kafa tutarak, onu yönetmeye çalışarak.

Tanrının yolladığı meleğin sizin canınızı almaya geldiğini düşünün ne yaparsınız? Lütfen canımı alma daha değil mi dersiniz ? Meleğin sizin dediğinizi kabul ettiğini ve tanrı tarafından verilen görevi yerine getirmediğini düşünün.Sırf bu yüzden dünyaya, insana dair 3 şeyi öğrenmeden tekrardan görevine dönemeyeceğini düşünün.

Tolstoy’un “İnsan Ne İle Yaşar” Kitabı işte tam da bununla ilgili. Okurken kendinizi sorgulayacağınız, olaylara bakış açınızı fazlası ile değiştirecek bu kısa hikaye hayatınızın dönüm noktası bile olabilir.

Kitabın 2. bölümünde insanın aç gözlülüğünün boyutlarını ve bu huyun bizleri hangi noktaya kadar götüreceğini gözler önüne seren bir hikayeden de bahsediliyor. 

Basit kısa ama etkileyici olan bu kitabı keyifle okumanız dileği ile.
 

Ne düşünüyorsun ?

7 puan
Artı oy Eksi oy

- izelfenerci

Edebiyata ve çocuklara ilgi duyan biriyim.

 

Hikaye AnlatıcıOy VerenlerYorumcuSoru Bankası

Bir cevap yazın

Çalkantılı Ruhaniyet

Yıldızlar ve Sen