in

Bir Delinin Hikâyesi

Geçenlerde, insanlardan uzak, gecenin koyu saatlerinin birinde dar bir sokaktan sıyrılmış köşeyi dönüp kaldığım barakanın kapısına varacakken vurdular beni. Daha ne olduğunu anlamadan sokağın ortasına boylu boyunca serildim. Ceplerimi karıştıranın yüzü tanıdık geldi. Bir şey bulamayınca arkasını dönüp gitti. Hadi canım dedim, o kadar da değil. Gördüğüme inanmadım. Gerçekten inanmadım. Gördüğünüze inanmamak koşuluyla da olsa tam ölüyorken içinizde kalmış sevgi kırıntısını yitirmek istemezsiniz. Saatlerce o soğukta yattım. Ölmek neyse de insan buz kesiliyor. Sabaha kadar biri geçer de üstümü örter diye bekledim. Kimse geçmedi! Sabaha doğru daha bir soğuk oluyor. Yüzükoyun kanlar içinde buldular beni. Başımda duranlardan biri nabzımı yokladı. “Bunun işi bitmiş.” dedi. Bildiğim bütün küfürleri ettim. Duymazdan geldi. Sırtüstü çevirip bir gazete parçasıyla örttüler üzerimi. Gücendim doğrusu. Annem birazdan battaniyeyle gelir, komaz beni bu gazete parçasıyla dedim. Gelmedi! Daha önce de çok kez bekledim. Daha önce de gelmedi. Daha önce çok kişi bekledim. Daha önce çok kişi gelmedi. Gazetenin altında kulaklarımı hiç olmadığı kadar keskinleştirmiş tanıdık bir ses arıyordum. Güruhtan biri insaflıymış, bağırdı:

-Tanıdık kimsesi yok mu bunun?

Bu demesi dokundu ama olsun en insaflısı oydu. Ellili yaşlarda bir amcanın yüzümü açmasıyla “vah zavallı” demesi bir oldu. Ayakkabılarımdan tanımış, yırtıkmış, ayaklarımı yeterince sarmıyormuş. Ben bir şey diyemeden yanındaki düzgün giyimli adama dönüp devam etti:

-Bu bizim kimsesiz. İsmini kimse bilmez. Nereden geldiği bilinmez. Kimsesiz diye biliriz.

-Hasan amca al şu gazeteyi battaniye ver bana. dedim. Dinlemedi. Klabalıktaki yerine söylene söylene geri gitti. “Ne istediler zavallıdan. Kimseye bir zararı olmazdı. Kendi halinde bir deliydi.” sözleri kulağıma doluyordu. Fermuarlı bir torbaya koyduklarını hatırlıyorum. Ben gittim. Mahalleli işine döndü.

Ne düşünüyorsun ?

4 puan
Artı oy Eksi oy

- 1delininakildefteri

Kaldırımlar yürümek, dar sokaklar topallamak içindir.

Hikaye Anlatıcı

Bir cevap yazın

Bilmiyorum

Ateşin Şelalesi