in ,

Nocturnal Animals- Film Analiz #1

NOCTURNAL ANIMALS

Bu filmi yazıya dökmek için kafamda toparlamam beni biraz yordu. Uzun zamandır özellikle son yıllarda görülmemiş incelikler barındıran bir film. Yönetmenlik koltuğunda başarılı moda tasarımcısı olan aynı zamanda en az modacılığı kadar da iyi bir yönetmen olan Tom Ford oturuyor.

Austin Wright’ın kitabından uyarlama olan filmin senaryosu da Tom Ford’a ait. Peki Tom Ford bu filmde neleri başarmış da böyle bir başyapıta imza atmış.

Açılış Sekansı

Film öyle bir açılıyor ki sinema tarihine geçeceğini düşünüyorum. Sanat galerisi açılışı olduğunu farkediyoruz ama o sahneler ne ifade ediyor? Ford hemen filmin başında topluma ve dayatmalarına hedef olan hayatlarımıza bu fimde yer vereceğini müjdeliyor. Kadınların televizyon ve sinemada sadece cinsel bir unsur olarak kalması, kilolu kadınların utanılacak bir şekilde sunulmasına tepki olarak Ford onların güzelliğini bize sunar ve bu açılış sekansını Susan ve Carlos arasında geçen şu diyalog “Bizim topluluğumuz tam anlamıyla bir çöp.” ile amacına ulaştırır.

Farklı Bir İntikam

Sanat galerisi olan Susan 19 yıldır görüşmediği eski eşi olan Edward’dan bir paket alır. Pakette Susan’a adanmış olan” Nocturnal Animals” kitap taslağı vardır.

Edward, Susan’ın kitabı okumasını görüşlerini bildirmesini ister. Artık bu dakikadan sonra film 3’e ayrılır. Çok ince detaylara sahip olan film Susan kitabı okudukça ona ve bize sorular sordurtmayı çok iyi başarıyor. Susan kendi hatalarıyla yüzleşirken bizde bazı sorular soruyoruz Susan, Edward’ı neden terketti?, kitap neyi anlatıyor?, kitaptaki karakterler ne ifade ediyor?

Kitap içindeki hikayede Tony ve ailesi arabayla yol alması aslında Edward ile Susan’ın sonu kötü biten ilişkisini temsil ediyor. Tony ve ailesi yolda  bir grup genç tarafından durduruluyor. Bu gençlerden Ray aslında Susan’ı temsil ediyor. Ray’ın Tony sataşması karısına ve kızına göz koyması ve sonucunda onları kaçırması ve Tony’nin onları ölü olarak kırmızı bir koltukta bulması olayı gerçek hayatta  Susan’ın çocuğunu aldırıp, Edward’ı terketmesini canlandırıyor. Tony’e ailesinin katillerini bulmada yardım eden Dedektif Bobby ise Edward’ın nefretini temsil ediyor. Kitaptaki akışın sonlarına doğru Tony ve Ray baş başa kaldıkları sahnede Ray’in Tony’e zayıf demesi Susan ve Edward’ın ilişkisine çok güzel bir gönderme her şeyin sonunda 3 akış da sona erdiği zaman bütün taşlar yerine oturuyor ve bir tarafta Susan’ın çaresizliğini, çöküşünü görürken aslında diğer tarafta bir zafer görüyoruz. Edward için bu intikam aynı zamanda bir arınmayı da beraberinde getiriyor.

İncelikli ve farklı bir intikam filmi. Filmin başında karşımıza çıkan “fragile”(kırılgan) yazısı, Susan’ın baktığı tabloda “revenge”(intikam) yazması gibi detaylar filmin sonunda anlam buluyor.

Neden Bir Başyapıt

İç içe anlatılan üç hikaye çok iyi kurgulanmış. Ford’un her bölümde farklı bir renk skalası kullanması oldukça başarılı geçişler sağlamış.

Bir Kubrick filminde görmeye alışkın olduğumuz zarif ve incelikli sahneler tasarlanmış.

Tom Ford, sinemanın romana göre olan bütün görsel avantajlarını kullanıyor.

Tom Ford, geleneksel 6 sanatın hepsinden beslenen ve 7.sanat olan sinemanın büyüsünü bizlere hatırlatıyor.

Cast

2016 yılına iyi filmler,bırakan Amy Adams bir kez daha çok iyi bir performans sergiliyor.

Jake Gyllenhaal zaten 2000’li yılların hem en iyi aktörlerinden hem de benim çok beğendiğim bir aktör bu filmde de kendini belli edip izleme şevkimi katlayan unsurlardan olmayı başarıyor.

Michael Shannon‘a gelelim süresi az olmasına rağmen gerçekten çok keyif verdi adeta rol çaldı denebilir. Bu isimler zaten belli seviyenin çok üstünde aktörler benim en çok şaşırtan Aaron Taylor Johnson ‘ın oynağı Ray karakteriydi yan bir olmasına rağmen önyagılarımı kırmayı başardı ve gerçekten o da genele uygun iyi bir performans sergilediği rahatlıkla söylenebilir.

Dediğim gibi sinemanın büyüsünü gördüğümüz bu film gerçekten beni etkiledi gişedeki ve database sitelerinde ki rakamlar ise beni tatmin etmedi.

Ne düşünüyorsun ?

2 puan
Artı oy Eksi oy

Bir Yorum

Yorum yaz

Bir cevap yazın

OK Computer (1997)

Tek Mekanda Geçen 3 Film Önerisi