in

Portakal Çiçeği Karnavalı

Dijital devrimle gelen trollizm’in kurbanlarından biri aslında Adana. Pek çoğumuz internette yayınlanan absürt haberlere konu olmasından ya da Doğuya yakınlığından ötürü mutfağıyla biliyoruz bu şehri. Çoğu insan portakalın limonun ve de özellikle tüm bu meyvelerin atası olan turuncun burada yetiştiğini pek bilmez, ancak tabi ki burası ne bir sınıf ne de ben bir Coğrafya Öğretmeniyim.

Ne diyorduk, evet Adana:

Her ne kadar güneşe ateş açacak(!) kadar çılgın insanlar yaşasa da,

son birkaç yıldır kendi insanının artık bu şehrin medyada oluşan kötü imajından bıkmasıyla, bir değişim hareketi başlatılmış durumda.

Her yılın Nisan ayında portakal çiçeklerinin şehrin tüm sokaklarını sarmasından yola çıkılarak Nisan 2012’de Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı düzenlenmeye başlandı.

Bu yıl 6.sı düzenlenen festivale yerli ve yabancı pek çok ziyaretçi katıldı. Şehrin merkezinde standlar kuruldu,kortej geçişleri yapıldı ve bunun yanı sıra özel tasarım kostümler sokak defilesinde sergilendi. Karnaval boyunca şehir merkezinde gündüz kortejler defileler akşam ise konserlerle insanlar biraz da olsa uzaklaşmaya çalıştı içinde bulunduğumuz zor günlerden.

Karnavalın son gecesi ise 3 Adanalı sanatçı,Feridun Düzağaç,Haluk Levent ve 760 kişinin gitarlarıyla  Akdeniz akşamları şarkısının bestekarı Serhan Kelleözü’ne eşlik etmesiyle 6. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı sona erdi.

Özellikle son yıllarda ülkemizin içinde bulunduğu başta ekonomik,politik zorluklar olmak üzere insanların o üzerlerindeki ölü toprağını atmalararını sağladı bu Karnaval.

Yedi’den Yetmiş’e, kollektif biçimde eğlenmenin aslında ne kadar kolay olduğunu gösterdi bize Adana. Dilerim bu ahenk çok sürmeden ülke genelinde yakalanır ve Alaçatı Ot Festivali’nde olduğu gibi bu tarz karnaval örneklerini başka şehirlerimizde de görürüz.

Not: Fotoğrafların bir kısmı Nisan’da Adana’da resmi Instagram hesabından alınmıştır.

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

- kaan.goksen

İstanbul - UnivLille- MarmaraUni

Bir cevap yazın

Requiem for a Dream

Safranbolu