in

Üçüncü Şahıs

Nedir üçüncü şahıs bilir misin dostum?

Üçüncü şahıs yaşadığımız devrin en masum kalanı benim gözümde. En gözdesi… Çünkü  acı dolu hikayelerin başyapıtı olan birtakım kibir ve ego serüvenlerinden bağımlı ya da bağımsız hayata tutunabilen tek gerçek. Zamanın değiştirmediği şey yoktur dediler ve inandırdılar bizi…Haklıydılar bilhassa herşey yer değiştirdi. Sevgi intikama dönüştü, güven aldatışa,vefa aldanışa, sözler yemine karıştı ama yeminler tutulmadı. Sözcükler  dolaylı bir anlatımla yan anlamlar kazandı dudaklarımızda. Peki ya Aşk azizim aşk? Aşk sevdadan kaçtı. Soruyorum size, böyle bir  çağda üçüncü şahısa ne oldu?

Ah, üçüncü şahıs…

Kendinden emin, mahcup ve bir o kadar da itilmiş kakılmış bir kip, kimi zaman bir özne, bir cümleye bağlanmaya- cümlenin içinde yer almaya mahkum edilmiş lakin ‘kolay farkedilmeyen’ bir yere konulmuş aşağılık gizli bir şahıs…Bilhassa cümlede açıkça belirtildiğinde ‘yakalanmış’ hissi barındıran bir durum cümlesine dönüşen duygu sömürüsü ve karşısında ispat edilmeye çalışılan gerçek özne…Sanki cümlede kalmaya ne zamanı ne yeri ne de izni var. Daha doğrusu tutunacak bir parçası yok. Ne bir eksik ne bir fazla bazen, çünkü olmasa da olur…Bilakis bütün tümleç ögelerine ayrıldığında ortaya çıkmak zorunda kalır. Kısaca bayım, mevzu bahis olay olduğunda, olayda yer alan ve suçu işleyen er ya da geç ortaya çıkar. Kimse kör kalmaz sonsuza dek…Hazırlıklı olur herkes üçüncü şahıslara. Çünkü gerçek öznenin değil üçüncü şahsın şaşırtmacasından-ihanetinden korkulur hep.

Peki ya o sessizce gizli kalmaya devam edip olaya karışmayan üçüncü tekil gizli şahıslar? Sırf birleştirmek için iki cümleyi, cümleden çıkanlar? Peki ya özgür olduğunu hissetmek adına üçüncü şahıslığa terkedilenler? Peki ya terkedenler efendim? Üçüncü şahıs olmadan terkedenler? Dahası üçüncü şahıs olmak için çaba gösterenler?

Kafanız karıştı değil mi? ‘Nerden çıktı ulan bu üçüncü şahıs’ dediğinizi duyar gibiyim. Demem o ki, herkesin bir yeri vardır üçüncü şahıslıkta. Kaçınılmazdır, yakalar seni en derinden, en zayıf yerinden ve de en çaresiz anında.

‘Heh şimdi anladım mevzuyu’ diyenleri duyar gibiyim.

HAYAT!

Ne düşünüyorsun ?

0 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Yasak Ay

KALB(T)EN