in

Mayonez misin Ketçap mı ?

Ucundan kıyısından yakın zamanlarda tanığım bir arkadaşımın hayat felsefesi bu başlık. Bugün sizlerle bu soru cümlesi hakkında biraz konuşmak istiyorum. Önce izniniz olursa size bu felsefeyi biraz açıklamak isterim. İki tip insanımız var; mayonezler ve ketçaplar. Mayonez nasıl bir yapıya sahiptir aşağı yukarı hepimiz biliriz. Akışkanlığı zor yani viskozitesi yüksektir. Elinize mayonezi alıp patatese sıktığınızı düşünün, ilk etapta sizi zorlar hemen  sıkılmaz. İşte bu kolay olmayan insan tipi. Kendini ağırdan satan, kullandırmayan, kıymeti daha çok  bilinen kişiler. Birilerinin ayağına giden değil de istediği zaman ihtiyaç duyduğu insanları çevresinde bulabilen kesim.

Birde benim gibi ketçaplar var(dı). Şimdi de patatese ketçap sıktığınızı düşünün. Gayet kolay olur çünkü ketçap daha akışkandır ve bizi zorlamaz. Yani ketçap kategorisine aldığımız kişiler de genelde insanlarla arasını iyi tutmaya çalışan kimseyi zora sokmayan tiplerdir. Kullanması ve el altında bulunması daha çok istenen insanlar. Çok çabuk elinize alıp canını çıkarana kadar sıkabildiğiniz, istediğinizi elde ettikten sonra masanın üzerinde unuttuğunuz ketçaplar. 21 senelik hayatımda ketçap olmak beni o kadar yordu ki.. Biliyorum hatta adım kadar eminim sizlerin bu yazıyı okuyanların veya okumayanların arasında da o kadar çok sayıda ketçaplar vardır ki. Ama bunu kendinize yapmayın.

Bu yazımda bunu amaçlıyorum,varsa benim gibi ketçaplar ve bu özelliği iyice karakterine işlemiş olanlar onları bir nebze olsun bu durumların içinden kurtarmak. Size demiyorum ki bir anda mayoneze dönüşüverin. Çok zor hatta imkansız olabilir ama mayonez olan insanlara birazcık elimizi sürtüp içimize onlardan bir parça karıştırmak hiç de zor olmasa gerek. Göreceksiniz hem daha mutlu dostluklarınızın ve çevre ilişkileriniz olacak hem de daha mutlu bir benliğiniz. Bana sorarsanız ”Sen yapabildin mi?” diye. Bazı anlarda ketçap mayonez karışımı biri gibi davranabiliyorum çok şükür. Hayat ve insanlar bana öğretti bunu. Hatta bununla birlikte daha pek çok felsefe de kattı hayatıma. İleriki zamanlarda onlar üzerine de sohbet ederiz birlikte. Varsa sizin de böyle ilginç felsefeleriniz duymak isterim lütfen benimle paylaşın ve unutmayın paylaştıkça sayımız artacak :j

Ne düşünüyorsun ?

1 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Farkındayım Artık

Mori’ye Derin Bir Özlem