in

İşin Sırrı: Öze İnmek

21. yüzyılın en büyük sorunu hızla gelişen teknolojiyle ters orantılı olan bilgi. Bilim bu denli ilerleme katederken insanların bilgi seviyesinin azalması neden? Hiç düşünmeden söyleyebilirim ki; araştırmamak, sorgulamamak ve karşılığında dogmatik beyinler elde etmek. Öğrenmeye öyle kapalıyız ki asılsız her şeye inanıyoruz.

Merak duygusuna ihtiyacımız var. Eleştirel düşünemiyor, bilgisizlik içinde kayboluyoruz. Bilmemizi istediklerini küçücük ekranlara sığdırıyorlar. Ama gördüklerimizin doğruluğundan ne kadar emin olabiliriz? Kimse fenomenin altında yatan özü merak etmiyor. Medyada her şey apaçık mıdır? Fenomenin (medyanın) özünü (arkasını) bilmeden hareket ediyoruz. Merak etme yetimizin körelmesi sebep oluyor buna. Görünenin ardındaki özü paranteze alırsak asıl bilmemiz gerekeni elde ederiz. Gerçek her zaman göründüğü gibi değildir. Fenomen aldatıcı olabilir.

Yıllardır bitmek bilmeyen mezhep savaşlarına birçok nesil tanık oldu. Problemin sebebini açıklayan cevaplar tatmin edici değildi. Aynı dine mensup insanlar aynı noktaya ulaşmak için farklı yollar tercih etmişler. Böylesine basit bir konuda bile birbirimizi nereye kadar ötekileştireceğiz merak ediyorum. Her birey din ve vicdan özgürlüğüne sahiptir. İnançların kişisel birer tercih olduğunu kavramak bu kadar zor olmamalı. Bu noktadan sonra Alevi olanı dışlamak, haklarını zorla elinden almak etik midir? Bu hangi dinin ahlak anlayışına uyar?

Hiçbir din, hiçbir ahlak yasası “öldür” demez. O halde şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki insanlar neye inandıklarını dahi bilmeyecek derecede cehalet içindedirler. Müslüman bir örgütün çıkıpta  “dini doğru yaşamıyorlar” anlayışıyla savaş başlatıp, masum insanları katletmesinin gerekçesini hiçbir Tanrı veremez.

Değmeyecek konuların bu denli büyütülmesi asıl üzerinde durmamız gereken durumlara gölge düşürüyor. Bireyin sokakta giydiği kıyafete bile karışma hakkını kendimizde gördüğümüz sürece gerilemek kaçınılmazdır. Yapmamız gereken farkına varmak, fenomene takılmayıp ötekileştirmeyi bir kenara bırakmak. Bu korkunç çağ ancak bu şekilde atlatılabilir.

Ne düşünüyorsun ?

1 puan
Artı oy Eksi oy

Bir cevap yazın

Hayat Sahnesi

Aksiyon Dolu 21 Araba Filmi