in ,

Okuma Listem – 2 / 11 Kitap

Okuyacağım 11 Kitabı derledim. Daha önceki 11 kitabın bulunduğu listeye bakmak isteyenler için

https://yazanokur.com/manset/okuma-listem-11-kitap-%f0%9f%93%9a/

1. Yalnızlıklar – Hasan Ali Toptaş

İlk sırada  Hasan Ali Toptaş ‘ın “Yalnızlıklar” adlı şiir kitabı bulunuyor. Yazarın daha önce “Kuşlar Yasına Gider” adlı kitabını okumuştum. Oldukça hayatın içinden etkileyici bir konusu vardı. Şimdi okuyacağım ikinci kitabı ise yalnızlıklar üzerine yazılmış şiir kitabı olacak.

2. Düşüş – Albert Camus

Listenin ikinci sırasında Albert Camus’un “Düşüş” adlı romanı bulunuyor. Yazarın daha önce “Yabancı” ve “Veba” adlı kitaplarını okumuştum. “Yabancı” yazarın en çok okunan kitaplarından biri. “Veba” kitabı benim en çok sevdiğim kitapların arasında. Kesinlikle önerebileceğim bir kitap. “Düşüş” ile tekrardan Camus okumak keyifli olacak.

3. Zaman Makinesi – H.G. Wells

Üçüncü sırada H. G. Wells’ in bir bilim kurgu romanı olan “Zaman Makinesi” adlı kitabı yer alıyor. Wells bu kitabında sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılında yaşanılan maceradan bahsetmektedir. Victoria dönemi İngiltere’sinde varsıllarla yoksullar arasında giderek büyüyen uçuruma yönelik keskin eleştride bulunmaktadır.

4. Bütün Şiirleri – Sabahattin Ali

Sırada listenin ikinci şiir kitabı olan Sabahattin Ali’nin “Bütün Şiirleri” kitabı bulunmakta. Bir önceki listede Sabahattin Ali’nin okuduğum kitaplarını belirtmiş “Değirmen” adlı kitabı ile de öyküleriyle tanışacağımı söylemiştim. Bu liste de şiirleri ile tanışacağım.

5. Doğu’nun Limanları – Amin Maalouf

Listemin beşinci sırasında sevilen yazar Amin Maalouf’un “Doğu’nun Limanları” adlı romanı bulunmakta. Yazarın kendisiyle tanışacağım ilk kitabı olacak bu. Muhtemelen diğer listelerde de başka kitapları yer alacaktır. Can çekişen Osmanlı İmparatorluğu ve Beyrut ile Fransa arasında yaşamı sürüklenen İsyan. Doğu’nun Limanları bu yüzyılın başını, bir insanın trajik öyküsünün içinden anlatıyor.

6. Milena’ya Mektuplar – Franz Kafka

Listenin altıncı sırasında Franz Kafka’ya ait olan “Milena’ya Mektuplar” adlı kitabı yer alıyor. Yazarın daha önce “Dönüşüm” ve “Yalnızlık Sahip Olduğum Tek Şey” adlı kitaplarını okumuştum. Kendine has anlatım tarzıyla çok sevilen yazarın bu ünlü kitabı da adından da anlaşılacağı gibi mektuplardan oluşuyor.

7. Altıncı Koğuş – Anton Çehov

Yedinci sırada Anton Çehov’un “Altıncı Koğuş” adlı eseri bulunmakta. Altıncı Koğuş kilit altındaki hastaların tutulduğu özel bir bölüm. Yazar Rus toplumunun ahlaki çöküntüsünü, duyarsızlığını, harekete geçmek yerine sorunları izlemekle yetinen Rus aydınının halktan kopuşunu gerçekçi yaklaşımıyla kaleme alıyor.

8. Yüzbaşının Kızı – Aleksandr Puşkin

Sırada Aleksandr Puşkin’in “Yüzbaşının Kızı” adlı kitabı bulunmakta. Yüzbaşının Kızı, modern Rus edebiyatının kurucu figürlerinden Puşkin’in belgesel gerçekçilik konusundaki mahareti ile kişisel öykülere açılan hayal gücü zenginliğini benzersiz bir şekilde birleştiren, eşine az rastlanır bir tarihsel roman. 

9. Savaş Sanatı – Sun Zi

Listenin dokuzuncu sırasında Sun Zi’nin “Savaş Sanatı” adlı kitabı bulunmaktadır. Kitap insanlık tarihinin en eski ve en fazla araştırılan strateji eseridir. Bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda da bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.

10. Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

Sırada Salinger’in “Çavdar Tarlasında Çocuklar” eseri var. Kitap Salinger’in tek romanı. Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenleri anlatıyor.

11. Kurt Kanunu – Kemal Tahir

Listenin son sırasında “Kurt Kanunu” adlı eseriyle Kemal Tahir yer alıyor. Cumhuriyet’in en bunalımlı dönemlerinden biri olarak değerlendirilen İzmir Suikasti olayına karışan ve karıştırılanların dramı olarak okunabilecek bir roman. Kitap ayrıca ittihatçılar arasındaki iktidar kavgasını ve tasfiye sürecini de acımasız bir yalınlıkla ve özeleştiriyle ortaya koyuyor.

Yeni bir listede görüşmek üzere…

Ne düşünüyorsun ?

13 puan
Artı oy Eksi oy

YOL

Modern Sanat